Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 zaujímavých faktov o najznámejšom narkobarónovi. Takýto bol Pablo Escobar

Pablo Escobar
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA/AP
reklama:
reklama:

„Kokaínový kráľ“ Pablo Escobar bol synom chudobného kolumbíjskeho farmára a ešte predtým, ako sa dožil 35 rokov, sa stal najbohatším mužom sveta. Hoci pochádzal zo skromných pomerov, stal sa šéfom kartelu v Medellíne, ktorému patrilo 80% svetového trhu s kokaínom. „El Patron“ zarobil približne 420 miliónov dolárov týždenne, čo z neho robí najbohatšieho narkobaróna všetkých čias. 

Ak patríte k seriálovým maniakom, určite vám neušiel seriál s názvom Narcos, ktorý sa venuje práve postave Pabla Escobara. Dve série inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov v Kolumbii, sú plné akcie, napätia a nechýba silný príbeh. Aký bol však „El Patron“ v skutočnosti?

1. Každý deň prepašoval do Spojených štátov 15 ton kokaínu

Podľa novinára Ioana Grilla kartel z Medellínu prepašoval väčšinu svojho kokaínu na pobrežie Floridy. Balíky s kokaínom buď hodili do mora, kde ich následne vylovili na motorových člnoch, alebo ich letecky transportovali nad územie Floridy, kde ho zhodili.

2. Štyria z piatich Američanov užívajúcich kokaín si teda šňuplo lajnu práve od Escobara

Zo seriálu Narcos SITA/AP
Zo seriálu Narcos SITA/AP

3. Keď bol Escobar s rodinou na úteku, zapálil dva milióny dolárov, pretože jeho dcérke bola zima

V roku 2009 v rozhovore pre jeden magazín prezradil Escobarov syn Juan Pablo, že rodina sa počas úteku ukrývala v horách v Medellíne. Keď bola jeho sestre, Escobarovej dcére Manuele, zima, Escobar podpálil 2 milióny dolárov, aby ju udržal v teple.

4. Pre Kolumbíjčanov bol ako Robin Hood

Rozdával peniaze chudobným, postavil domy bezdomovcom, vybudoval ZOO a dal postaviť 70 futbalových ihrísk. Nečudo, že ho chudobní ľudia z Kolumbie zbožňovali.

5. Dohodol sa s vládou, že ho môžu uväzniť. Podmienkou však bolo, že si trest „odsedí“ v luxusnom väzení, ktoré vybudoval.

V roku 1991 bol Escobar uväznený vo vlastnom väzení, ktoré pomenoval La Catedral. Escobar si mohol vybrať, kto s ním bude vo väzení a kto bude vo väzení pracovať. Z väzenia pokračoval vo svojom obchodovaní a prijímal návštevy. La Catedral bolo vybavené futbalovým ihriskom, miestom na barbecue a konali sa tu oslavy a párty. Nikto z Kolumbíjskych autorít nemal povolené zdržiavať sa 3 míle od jeho väzenia.

Autor: Colombian National Police – Colombia National Registry; Colombian National Police, Voľné dielo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49892673
Autor: Colombian National Police – Colombia National Registry; Colombian National Police, Voľné dielo, commons.wikimedia.org

6. Bol zodpovedný za bombový útok na lietadlo

Escobar bol zodpovedný za leteckú tragédiu letu Avianca Flight 203. Chcel zabiť prezidentského kandidáta Cesara Gaviria. Počas nešťastia bolo zabitých 110 ľudí, Gaviria však v lietadle nebol a stal sa prezidentom Kolumbie. Escobar bol tiež podozrivý z bombového útoku na Svetové obchodné centrum v roku 1993.

7. Lov na Escobara

Koncom roka 1992 po Escobarovi pátrali dve zložky – oficiálne to bola kolumbijská bojová jednotka vytrénovaná Američanmi a tieňová organizácia Escobarových nepriateľov, ktorá si hovorila Los Pepes a financovaná bola kartelom z Cali. 2. decembra 1993 kolumbíjska jednotka objavila Escobarov úkryt a počas prestrelky ho zabila. Escobara trafili tri výstrely – jeden do trupu, druhý do nohy a smrteľný do ucha. Niektorí ľudia veria, že spáchal samovraždu, iní tvrdia, že ho zabil policajt. V roku 2007 vyšli o Pablovi Escobarovi dva filmy – Escobar, životopisný film a Zabitie Pabla, ktorý bol o tom, ako ho chytili a zabili.

Zo seriálu Narcos SITA/AP
Zo seriálu Narcos SITA/AP

8. Zodpovedný za tisícky životov

Pablo Escobar bol zodpovedný za smrť 4000 ľudí, medzi nimi bolo 200 sudcov a 1000 policajtov, novinárov a predstaviteľov vlády.

9. Zobral si 15-ročné dievča

V roku 1976 si 27-ročný Escobar zobral za manželku vtedy len 15-ročnú Mariu. Mal s ňou dve deti.

10. 2500 dolárov za gumičky

Každý mesiac minul Escobar 2500 dolárov za gumičky na peniaze.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 9. novembra 2016Zdroj all-that-is-interesting.com www.businessinsider.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: