O každodennom živote v Severnej Kórei sa toho veľa nevie. Ak sa opona aj trochu poodhalí, zvyčajne sa dozvedáme iba o živote dospelých. Ako sú však na tom deti v tejto krajine? Existuje niečo, čo ich odlišuje od detí v iných krajinách?
9 neočakávaných faktov o Severnej Kórei, o ktorých ste netušili
Postavenie
Prvá vec, ktorú dostane novorodenec, je spoločenské postavenie alebo „songburn“. Vláda deti považuje za verné, alebo za nepriateľské. Určuje, na ktorú školu dieťa pôjde, na ktorú univerzitu nastúpi a či bude môcť byť členom strany.
Vzdelanie začína v škôlke
Od 4 rokov deti navštevujú materskú školu iba vtedy, ak to chcú rodičia. Keď majú 5 rokov, sú povinné navštevovať škôlku. Každé dieťa, ktoré chce nastúpiť do školy, musí škôlku navštevovať aspoň jeden rok.
Siroty a rodičia
Niektoré deti, ktoré žijú v detských domovoch, majú rodičov, ktorí by ich chceli mať pri sebe. Do zariadenia sa dostanú iba preto, že mnoho mladých párov nedokáže rodinu zabezpečiť. Siroty, ktoré sú adoptované, sa z rovnakého dôvodu môžu do detského domova vrátiť.
Jazyky
Na školách sa deti učia ruštinu a biografie vedúcich lídrov krajiny. Spolu s ruštinou sa učia aj po anglicky, keďže nepoužívajú zahraničné knihy, vedia ju len veľmi slabo. V 10 rokoch začínajú deti navštevovať politické stretnutia.
Propaganda
Lekcie a udalosti sú plné ideologickej propagandy. Politické plagáty sú v knihách, na chodbách škôl, deti sa hrajú politické hry. Počas veľkých sviatkov robia deti vojenské prehliadky a nosia vojenské uniformy.
Popravy
Deti sa zúčastňujú na verejných popravách. Žiaľ, považuje sa to za normálne.
Ťažká práca
Deti zbierajú obilie, rúbu stromy, robia v bani a dokonca pracujú na staveniskách. Rovnako ako dospelí majú pracovnú kvótu a môžu im byť udelené pokuty, ak nepracujú dostatočne.
Vojenské hračky
Nájdu sa síce v obchodoch bábiky či plyšové zajačiky, ale je tam aj veľa zbraní, tankov či helikoptér. Predpokladá sa, že takéto hračky pomáhajú budovať vlasteneckého ducha v mladšej generácii.
Kluby
Deti trávia svoj voľný čas v tzv. hobby kluboch. Môžu sa tam dozvedieť viac o počítačoch, hudbe a umení či športovať. Zvyčajne sú takéto kluby súčasťou školy.
Zábava? Treba peniaze
Zabaviť sa dá, samozrejme, aj inak. Ak majú rodičia dostatok peňazí, môžu zobrať dieťa do kina, ZOO či do zábavného parku.