Pavúky sa, čo sa týka najväčších strachov ľudí, často nachádzajú vo vrchnej časti zoznamu. Tieto osemnohé tvory sa skrývajú pod našimi posteľami, v našich kúpeľniach a koniec koncov v každej jednej izbe bytu či domu. Len myšlienka na to, ako vám pavúk prechádza po ruke, je pre niektorých poriadne desivá.
Dokážete nájsť na týchto obrázkoch zvieratá do 10 sekúnd?
Skvapalňujú svoju korisť
Žalúdky pavúkov nie sú uspôsobené na príliš tuhé potraviny, preto musia svoju korisť rozdeliť na čo najmenšie kúsky. Robia to pomocou tráviacich štiav, ktoré na korisť napľujú či povpichujú im ju do tela.
Samce čiernej vdovy chcú byť zožrané
Tieto pavúky sú verné svojmu menu. Samičky po párení zjedia svojich druhov. Ak však samička nie je po párení hladná, nepomôže si, sám pavúk sa jej strčí medzi čeľusť, aby ju povzbudil k jedlu.
Tarantuly budú na vás „strieľať“ svoje chlpy
Tarantuly si svoj jed v skutočnosti šetria na korisť, o ktorej vedia, že ju môžu zdolať. Ak by vás uvideli, najpravdepodobnejšie by zo svojej zadnej časti zhodili drobné, hnisavé chĺpky. Hoci by vám veľmi neuškodili, mohlo by to byť pekne nepríjemné, keďže sú ostré.
Vedia plávať
Niektoré druhy sa vedia potápať, napríklad vodný pavúk. Hodváb využíva na to, aby sa k nemu dostal kyslík a mohol pod vodou dýchať aj viac ako deň. Nejde však o jediný druh. Väčšina pavúkov má vodeodolné chĺpky, ktoré im umožňujú plávať a prežiť krátke časové obdobie pod vodou.
Môžu lietať
Malé pavúky používajú tzv. balónovanie, aby sa dostali z bodu A do bodu B. Využívajú vietor, aby ich odniesol aj niekoľko metrov ďalej. Vyzerá to potom, akoby lietali.
Svojou pavučinou môžu pokryť všetko
Niektoré pavúky síce dávajú prednosť osamelému životu, iné však radšej pracujú spoločne na vybudovaní obrovských pavučín, ktorými dokážu pokryť naozaj čokoľvek – od stromov až po celé mestá.
Môžu skákať poriadne ďaleko
Vďaka veľkým očkám a chlpatému telu je pravdepodobne skákajúci pavúk to najroztomilejšie, čo ste kedy videli. Dokáže skákať do vzdialenosti 50-násobku svojho trupu, aby unikol hrozbe či zaútočil na korisť. Zvyčajne však ide o pomerne malých tvorov, ktorých sa netreba báť.
Môžu prežiť vo vesmíre
Ak ste niekedy chceli cestovať na inú planétu len preto, aby ste unikli útoku pavkov, nepotešíme vás. Skákajúci pavúk zvaný Nefertiti bol poslaný do vesmíru a žil na Medzinárodnej vesmírnej stanici až 100 dní. Cieľom bolo zistiť, či dokážu pavúky prežiť pri nízkej gravitácii. Pavúk sa však rýchlo prispôsobil a naučil sa, ako zaútočiť aj v takomto prostredí.
Zvliekajú sa z „kože“
Rovnako ako hady, kôrovce a mnoho druhov hmyzu, aj pavúky vyrastajú zo svojho vonkajšieho plášťa a zbavujú sa ho. Nejde doslova o kožu, technicky presnejší termín je skeleton.
Ich hodvábne vlákna sú silnejšie ako oceľ
Všimli ste si niekedy, aké ťažké je chytiť pavučinu? Je to kvôli tomu, že aj keď je hodvábne vlákno menej husté ako oceľ, bolo by, keby sa hustota a veľkosť zrovnali, päťkrát silnejšie.
Sú všade
Pavúkov nájdete vskutku kdekoľvek – v polárnych oblastiach, vrcholoch hôr či pod hladinou mora.