15 rokov nosil na znetvorenej tvári lyžiarsku masku, teraz je na titulke pánskeho magazínu!

Zdieľať
Bez názvu

Richard Lee Norris bol znetvorený od streľby v roku 1997 a tvár mu transplantovali pred dvoma rokmi.

BRATISLAVA 30. júla – Na titulku najnovšieho čísla amerického mesačníka GQ umiestnili fotografiu muža s transplantovanou tvárou. V roku 1997 vtedy 22-ročný Richard Lee Norris sám na seba vystrelil po hádke s matkou. Počas nasledujúcich 15 rokov takmer vôbec nevychádzal z domu a ak sa aj vybral von, nosil lyžiarsku masku. Pred dvoma rokmi však podstúpil náročnú 36-hodinovú operáciu, ktorá mu zmenila život.

richard-norris-gq-magazine-august-2014-01
Takto vyzerá Richard Lee Norris po poslednej operácií. Foto: www.imgur.com

„Je ťažké nezízať. Predtým naňho ľudia pozerali, pretože nosil masku a chceli vidieť to znetvorenie. Teraz však na to majú iný dôvod, a je to naozaj úžasné,“ vyjadril sa doktor Eduardo Rodriguez, jeden z chirurgov, ktorí Norrisa operovali. Pred zákrokom chýbali mužovi zuby, nos a časť jazyka. Stále vraj cítil chuť, stratil ale čuch. Po mnohých operáciách mal tiež na krku a čele množstvo jaziev. V roku 2012 mu preto transplantovali nielen zuby, ale aj hornú a dolnú čeľusť, chýbajúcu časť jazyka a kožu celej tváre. Darca mal 21 rokov a zomrel po zrážke s autom.

richard-norris-gq-magazine-august-2014-02
Richard Lee Norris pred tragédiou, ktorá mu zmenila život, a po nej. Foto: www.imgur.com

Prvá transplantácia tváre sa uskutočnila v roku 2005 vo Francúzsku. Norris je 23. pacientom, ktorý tento zákrok podstúpil. Do konca života teraz musí užívať imunosupresívne lieky, ktoré zabraňujú tomu, aby jeho telo odmietlo transplantát. Je tiež pod stálym dohľadom lekárov. Ako však uviedol, vôbec mu neprekáža byť „pokusným králikom“, pretože takýmto spôsobom dáva nádej tým, ktorých postihol rovnaký osud. „Kvapka nádeje môže vytvoriť oceán, no vedro viery môže vytvoriť celý svet,“ vyjadril sa 39-ročný Norris.

Informácie pochádzajú z webstránok www.gq.com, www.news.com.au a www.dailymail.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články