Dlhoočakávaná premiéra filmu Barbie láme rekordy a už po týždni stihla zarobiť 256,6 milióna dolárov. Aj keď dej filmu má byť rozprávkou, nie všetky scény sú určené pre deti. Všimli ste si toto?
Film Barbie, ktorý režíruje Greta Gerwig a v titulnej roli bábiky sa predstavila Margot Robbie spolu s Ryanom Goslingom ako jej plážovým priateľom Kenom, nie je až tak detským filmom, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Dokonca to priznáva i samotný filmový producent Robbie Brenner, ktorý pre Variety povedal , že spoločnosť Mattel sa rozhodla podstúpiť veľké riziko tým, že urobila film dospelejším a komplikovanejším, než by ľudia čakali.
Veľa scén deti nepochopia a sú jasným odkazom určeným iba pre dospelých divákov. Tu je niekoľko príkladov:
Úvod je odkazom na kultový film 2001: Vesmírna odysea
Dospelí si určite všimnú, že celý film obsahuje odkazy na iné slávne filmy. Už úvodná scéna sa veľmi podobá scéne z filmu “2001: Vesmírna odysea“. Ide o záber, kde sa malé dievčatá hrajú so svojimi bábikami v prostredí pripomínajúcom pravekú krajinu. Zrazu sa objaví obrovská Barbie, dievčatá sú uchvátené a okamžite svoje bábiky zahadzujú alebo rozbíjajú o kameň. Od toho okamihu bábika Barbie ovládla detský svet a vytlačila ostatné bábiky.
Voľba ako v Matrixe
Ďalší odkaz na slávny film obsahuje scéna, kde sa má stereotypná Barbie rozhodnúť medzi dvoma svetmi. Potom, čo zažíva zvláštne veci, ako celulitídu a depresie, je poslaná k „divnej Barbie“, ktorú hrá Kate McKinnon, aby zistila, čo sa deje. Divná Barbie vysvetľuje, že bude musieť ísť do skutočného sveta, aby našla osobu, ktorá sa s ňou hrá, aby sa všetko v Barbielande vrátilo do normálu. Ponúkne jej buď lodičky, alebo šľapky ako symbol: „Môžeš sa vrátiť k svojmu bežnému životu,“ hovorí zdvihnúc topánku na opätku, „alebo môžeš poznať pravdu o vesmíre,“ hovorí a ponúka šľapku. Rovnakú voľbu mal urobiť Neo vo filme “Matrix“ a zvoliť si červenú alebo modrú tabletku.
Odkaz na Čarodejníka z krajiny Oz z roku 1939
Scéna, kde kráča Barbie po ružovej ceste do skutočného sveta pripomína kultový muzikál z roku 1939 “Čarodejník z krajiny Oz“. Takisto je podobný i dôvod odchodu Barbie. Dorothy vo filme z roku 1939 odchádza po ceste ( v jej prípade žltej, nie ružovej), aby objavila pravdu o Mužovi za oponou a našla cestu späť domov. Podobne Barbie cestuje po ružovej ceste, aby objavila pravdu o mužoch v Matteli (a teda aj o celom patriarcháte) a aj ona našla cestu späť domov.
„Odfláknutý“James Bond? Filmári už nechcú, aby bol boháčom
Problematika patriarchátu
Už samotná problematika patriarchátu zostáva takisto nepochopená najmenšími divákmi. Dej filmu Barbie hovorí, že po zistení, že muži v podstate vládnu skutočnému svetu, sa Ken vracia domov, aby urobil v Barbielande to isté. Prevzal vládu od Barbie a stal sa vlastníkom domu snov, či dokonca predložil návrh zákona, ktorý spôsobí, že Barbie prichádza o svoju moc. Skutočným “zloduchom“ vo filme tak nie je Mattel ani Ken, ale patriarchát.
Veľa vtipov pre dospelých
Celý film je popretkávaný vtipmi pre dospelých. Poznámky o prsiach, daňových únikoch spoločnosti Mattel a podobne naše deti nevnímajú ako zábavné. Ako povedalo niekoľko detí: „Celý film to bola zábava. Aj keď niekedy sa všetci smiali a my sme nevedeli prečo.“ Tak presne to boli momenty, kde zazneli vtipy pre dospelých.