„Odfláknutý“James Bond? Filmári už nechcú, aby bol boháčom

Zdieľať
„Odfláknutý“James Bond? Filmári už nechcú, aby bol boháčom
Jeden z najznámejších predstaviteľov Jamesa Bonda - Sir Sean Connery Foto: www.instagram.com

Najslávnejší špión sa v najnovších sériách už neukazuje ako bohatý snob. Luxusné autá, exotické miesta a drahé obleky už nie sú trendy. Filmári týmto novým Bondom chcú osloviť širšie publikum. Čo by na to povedal Ian Fleming?

Koniec tradičným Bondovkám, ktoré boli známe extravagantným luxusom a vytvárali atmosféru skôr pre bohatých a celebritné publikum? Vo filmoch sme mohli vidieť exotické miesta, drahé autá, luxusné jachty a bezchybné obleky. Toto všetko prispelo k obrazu Bonda ako ikony bohatstva. Avšak, tento obraz sa mení.

Scenáristi a producenti filmov o Jamesovi Bondovi sa teraz snažia priblížiť postavu Bonda širšiemu publiku tým, že vytvárajú príbehy, ktoré sú zamerané aj na strednú triedu. Nová stratégia sa zameriava na vykreslenie Bondovej zraniteľnejšej stránky a zameranie sa na jeho ľudské vlastnosti, čo nám umožňuje lepšie sa stotožniť s touto ikonickou postavou.

Bond už nie je bohatý snob

Vo svojich nových príbehoch sa teda James Bond ukazuje viac v ľudskom svetle. Snaží sa vyrovnať so svojimi vnútornými konfliktami, citmi a reaguje na problémy a výzvy modernej doby. Tieto nové aspekty sú pre nás, a najmä mladú generáciu, veľmi dôležité. Chceme vidieť postavy, ktoré prechádzajú vývojom a majú reálne problémy, s ktorými sa vieme stotožniť.

Nová postava slávneho špióna je podľa filmárov odozvou na zmenu v diváckej základni a kultúre, v ktorej bohatstvo už nie je jediným meradlom úspechu. Práve táto zmena znamená nové príležitosti pre postavu Bonda. Filmári sa viac sústredia na Bondove vnútorné konflikty, jeho citový život a jeho reakcie na nové výzvy, ktoré prináša moderný svet.

Okrem zmeny samotnej postavy Bonda sa mení aj prístup k jeho príbehom a akčným sekvenciám. Mladšia generácia dnes vyžaduje väčšiu autenticitu a viac vizuálnych efektov. Očakávame inovatívne štýly kamery, rýchle a adrenalínové scény a výrazné použitie vizuálnych efektov, ktoré nám prinášajú nové a nevídané zážitky.

Čo na to Ian Fleming?

Tento nový prístup sa však stretá i s kritikou. Niektorí odporcovia nového Bonda tvrdia, že je to v rozpore s tým, ako vnímal túto postavu jej tvorca Ian Fleming, ktorý by sa vraj v hrobe obracal. Nové Bondovky však nemusia znamenať úplné odmietnutie tradičných prvkov Bondovho sveta. Stále môžeme očakávať akčné scény, elegantné obleky a exotické miesta, ale s dôrazom na ľudské aspekty postavy.

Okrem toho sa filmári rozhodli prilákať aj mladšiu generáciu divákov tým, že vytvárajú príbehy, ktoré reflektujú našu realitu. Napriek tomu, že sme vystavení fantastickým svetom hrdinov so superschopnosťami, túžime vidieť aj postavy, ktoré sú reálne a autentické. Nové dobrodružstvá Jamesa Bonda nám tak môžu priniesť zábavu, ale aj príležitosť zamyslieť sa nad našimi hodnotami a rozhodnutiami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom