6 dôvodov, prečo tvaroh častejšie zaradiť do jedálnička

Zdieľať
Tvaroh.jpg
Foto: Pixabay

Na prvý pohľad je tvaroh nenápadný, no ukrýva v sebe množstvo živín. Oplatí sa jesť tvaroh pravidelne? Jeho prednosti presvedčia nielen športovcov.

Hoci je tvaroh na prvý pohľad nenápadný, ukrýva v sebe množstvo predností. V kuchyni je výnimočne univerzálny – vhodný do sladkých a slaných receptov. Obsah živín v tvarohu ocenia nielen športovci, ale aj ľudia s tráviacimi problémami, nedostatkom vápnika či prežívajúci vypäté a stresujúce obdobie. Prečo sa oplatí zaradiť tvaroh do jedálnička? Nasledujúce pozitíva presvedčia aj vás.

Veľa cenných vitamínov a minerálov

Tvaroh je tradičným mliečnym výrobkom so štruktúrou hustejšou ako jogurt. Je považovaný za nezrejúci syr s vyšším obsahom vápnika, draslíka, zinku a horčíka. Je výborným zdrojom vitamínov A, B6, B12, C, D a E. Ak ste ešte donedávna mali vo zvyku „vodu” z balenia tvarohu vylievať, nerobte to. Je to srvátka, v ktorej je tiež koncentrované veľké množstvo vitamínov a minerálov. Rozmiešajte ju naspäť do tvarohu vidličkou, konzumácia tvarohu tak bude mať pre zdravie väčší prínos.

Kazeín v tvarohu pre regeneráciu svalov

O tvarohu by športovci dokázali rozprávať dlhé hodiny. Je totiž vynikajúcim zdrojom bielkoviny kazeín. Samotný tvaroh je preto v športových kruhoch pomerne obľúbenou večerou. Už v 100 gramoch tvarohu je 12 – 13 g bielkovín, pričom zastúpenie sacharidov je nízke a tuku až zanedbateľné (najmä v odtučnenej verzii). Táto bielkovina je trávená iba veľmi pomaly, čo znamená vyšší podiel aminokyselín v krvi počas noci, kedy nekonzumujete žiadnu inú potravu. Regenerácia svalstva je pre vyšší príjem bielkovín počas spánku plynulejšia a športovci veria, že na sebe spozorujú želaný prírastok svalovej hmoty. Ak nie ste zástancom čistého tvarohu, pripravte si ho v podobe nátierky alebo krému.

Je šetrný k tráveniu

Kazeín, ako pomaly sa tráviaca bielkovina, nespôsobuje nadmerné zaťaženie žalúdka. Tvaroh dokonca priaznivo pôsobí aj na pH žalúdka. Pravidelne sa odporúča ľuďom na šetriacich a redukčných diétach alebo tým, ktorých trápi opakované pálenie záhy. Okrem toho je tvaroh zdrojom cenných probiotík, ktoré pomáhajú odzraviť črevnú mikrofĺoru a zlepšiť peristaltiku čriev.

Tvaroh a ovocie.jpg
Foto: Pixabay

Navodzuje dlhý pocit sýtosti

Vysoký podiel bielkovín je jedným z dôvodov, prečo sa po zjedení jedla obsahujúceho tvaroh budete cítiť veľmi dlho nasýtení. Využite to napríklad pri snahe schudnúť. Miska s tvarohom, ovocím a orieškami na raňajky sa postará o to, že celé doobedie zvládnete bez chuti na sladké alebo iné maškrtenie. Na večeru si môžete dať tvaroh s cesnakom a bylinkami s pár kúskami knäckebrotu alebo si pripravte tvarohovú omeletu.

Ak po jemnom dochutenom tvarohu siahnete vždy, keď máte chuť na chlieb s maslom alebo inou tukovou nátierkou, urobíte pre svoju líniu viac, ako by ste čakali. Namiesto tuku totiž prijmete pár gramov bielkovín. Vyhýbajte sa však hotovým kupovaným tvarohovým nátierkam. Často obsahujú majonézu, veľa soli a konzervačných látok.

Nápomocný v náročnom období

Máte za sebou ťažké obdobie a v strese sa utiekate k vyjedaniu sladkostí a čokolády? Skôr, ako rozbalíte ďalšiu tyčinku, skúste to s tvarohom. Obsahuje vitamín B12, ktorý podporuje správnu funkciu nervových buniek. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje okrem iného malátnosťou, podráždenosťou, problémami s pamäťou a sklonmi k náladovosti. Pridajte k tvarohu avokádo, ovsené vločky, pomaranče, mandle, pistácie alebo vlašské orechy – aj tieto potraviny pomáhajú lepšie zvládnuť stres.

Výborne chutí

Chuť tvarohu je svojím spôsobom neutrálna. Jemne kyslá a osviežujúca. To dáva výborný predpoklad na široké využitie pri varení a pečení, keďže sa dá perfektne skombinovať s ovocím, zeleninou, šunkou a inými druhmi syra. V sladkých tvarohových receptoch ukazuje nielen svoju šťavnatosť, ale aj príjemnú chuť. Na rozdiel od maslových a pudingových plniek sú tvarohové plnky bohatšie na bielkoviny, čo – ako už zrejme tušíte – bude znamenať lepší pocit sýtosti a maškrtenie bez veľkých výčitiek.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom