6 kreatívnych spôsobov, ako recyklovať vianočný stromček

Zdieľať
Vianočný stromček
ilustračné: pixabay.com

Namiesto toho, aby ste vianočný stromček po sviatkoch hodili do kontajnera, môžete svoju jedličku či borovicu recyklovať. Urobte to nápadito a pomôžete tak aj životnému prostrediu.

Kúpa živého vianočného stromčeka je ekologická voľba. Stromy sú na tento účel pestované na plantážach a môžu byť opätovne použité alebo zrecyklované, čo je pre životné prostredie dvojitý prínos. Existuje veľa spôsobov, ako stromček použiť ďalším spôsobom. Vyskúšajte napríklad tieto:

Mulč

Organický materiál, ktorý sa používa na pokrytie pôdy okolo rastlín či na zakrytie holej pôdy, si môžete vyrobiť zo svojho stromčeka. Použite ho vo svojej záhradke a podporíte rast svojich stromčekov. Stačí si kúpiť/prenajať drvič a dať sa do práce.

Vianočný stromček mulč
ilustračné: pixabay.com

Pomoc pri údržbe chodníkov

Trasy v parkoch či na horách sa opotrebúvajú. Údržba chodníkov je preto veľmi dôležitá. Niektoré národné parky zbierajú vianočné stromčeky, aby ich mohli použiť na udržiavanie chodníkov. Skúste nejaký nájsť a svoj stromček mu darujte.

Les chodník
ilustračné: pixabay.com

Domček pre vtáčiky

Vtáčiky to majú počas zimných mesiacov ťažké, jedlo hľadajú kde sa dá. Skúste im pomôcť vytvorením domčeka zo svojho stromčeka a dajte im tam nejaké dobroty.

Vianočný stromček vtáčie búdky
ilustračné: pixabay.com

Nakŕmte kozy

Kozy zjedia naozaj všetko. Skúste im podstrčiť svoj vianočný stromček a uvidíte, že ho pekne zjedia. Nájdite si vo svojom okolí niekoho, kto kozy kŕmi, a stromec mu zaneste.

Vianočný stromček kozy
ilustračné: pixabay.com

Zvieracie kráľovstvo

Zamestnanci v zoologických záhradách a prírodných parkov pravidelne hľadajú niečo, čím by obohatili priestor zvieratám, aby sa nenudili. Niektoré zvieratá sa milujú hrať s recyklovanými vianočnými stromčekmi.

Vianočný stromček zoo medveď
ilustračné: pixabay.com

Vytvorte biotop pre ryby

Ak máte vo svojej záhrade jazierko, vaša ryba či ryby budú úkryty vytvorené vetami zo stromu milovať. Opracujte konáre a vyhĺbte do nich diery rôznych veľkostí, aby sa tam mohli skrývať. Vetvy navyše uvoľnia do vody živiny, ktoré im tiež prospejú.

Využitie vianočný stromček jazierko
ilustračné: pixabay.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom