7 najúžasnejších vyhynutých zvierat, ktoré už nikdy neuvidíte

Zdieľať
7 najúžasnejších vyhynutých zvierat, ktoré už nikdy neuvidíte
Dodo Zdroj foto: www.gettyimages.com

Tieto fascinujúce zvieratá boli kedysi obyvateľmi našej planéty. Niektoré prekvapujú svojou veľkosťou, iné svojim zjavom. Zoznámte sa s tvormi, ktoré už nikdy neuvidíte.

Tyrannosaurus rex

Tohto impozantného dinosaura preslávila najmä séria filmov o Jurskom parku. Tyrannosaurus rex nazývaný aj skrátene T-Rex, bol najväčší suchozemský mäsožravec všetkých čias. Meral až 12 metrov na dĺžku a takmer 4 metre na výšku. Jeho hmotnosť sa odhadovala okolo 7 ton. Tento tvor vyhynul pred 65 miliónmi rokmi.

Tasmánsky tiger

Vakovlk alebo tasmánsky vlk bol najväčší mäsožravý vačkovec žijúci v Tasmánii, ktorý vyhynul v roku 1936. Predpokladá sa, že dôvodom jeho vyhynutia bol masívny lov a narušenie jeho prirodzeného prostredia človekom. Tasmánsky tiger pripomínal psa alebo vlka s pruhmi na chrbte, no na rozdiel od nich mal neohybný chvost a vak na bruchu. Dospelý jedinec meral okolo 150 až 190 centimetrov (vrátane chvosta) a vážil 8 až 30 kilogramov.

Stellerova morská krava

Tento morský cicavec žil pri ázijskom pobreží Beringovho mora a objavil ho v roku 1741 prírodovedec Georg Steller. Morská krava merala do dĺžky 7,9 metra a vážila až 3 tony. Tvor pripomínal tuleňa, ale mal dve silné predné končatiny a chvost podobný veľrybe.

Jeleň obrovský

Jeleň obrovský bol najväčší jeleň na svete. Dosahoval do výšky dvoch metrov a dĺžky až troch metrov. Parožie malo rozpätie až 3,7 metra. Toto fascinujúce zviera žilo na území Írska a predpokladá sa, že vyhynulo pre 7 700 rokmi.

Dodo

Dront nelietavý alebo dront maurícijský ľudovo nazývaný Dodo bol asi meter vysoký nelietavý vták z ostrova Maurícius. Vyhynul koncom 17. storočia.

Lev jaskynný

Ďalšie zaujímavé zviera, ktoré už nikdy neuvidíte, je lev jaskynný. Táto mačkovitá šelma žila kedysi v Európe a dosahovala výšku ramien 1,2 metra a dĺžku bez chvosta 2,1 metra. Lev jaskynný vyhynul pred 13 000 rokmi.

Quagga

Spolovice zebra a spolovice kôň. Tak takto vyzerala quagga, ktorá bola asi 257 cm dlhá a 125 – 135 cm vysoká v ramene. Zviera malo vzor prevažne hnedých a bielych pruhov, najmä na prednej časti tela. Zadná časť bola hnedá a bez pruhov a vyzerala viac ako konská. Predpokladá sa, že posledná divoká quagga bola zastrelená koncom 70. rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom