9 prekvapujúcich faktov o Sherlockovi Holmesovi

Zdieľať
Sherlock Special
SITA/AP

Postavu Sherlocka Holmesa pozná každý bez ohľadu na pohlavie či vek. Najznámejší detektív na svete si získal množstvo fanúšikov najmä vďaka poslednému seriálovému počinu Sherlock. Táto fascinujúca postava však v sebe skrýva viac ako by ste tušili. Neveríte?

Sherlock Holmes sa vo filme objavuje už viac ako jedno storočie

Prvýkrát sa objavil vo filme Sherlock Holmes Baffled v roku 1990.

Britain Sherlock Holmes
SITA/AP

Štúdia v šarlátovej (Study in Scarlet) bola pôvodne pomenovaná ako A Tangled Skein

Bol to pracovný názov pre prvý príbeh so Sherlockom Holmesom. Objavil sa v pracovných zošitoch Arthura Conana Doyla v roku 1885.

Britain Sherlock Holmes
SITA/AP

Mycroft sa objavil len v dvoch príbehoch

Hoci je táto postava vďaka seriálu Sherlock známa a obľúbená, v skutočnosti sa Mycroft objavil iba v dvoch príbehoch, a to v Gréckom tlmočníkovi a Bruce-Partingtonových plánoch.

Sherlock youtube 5.jpg

Inšpiráciou pre vznik Sherlocka Holmesa bol Doyleov starý učiteľ

V roku 1892 bola vydaná prvá zbierka prípadov Sherlocka Holmesa (The Adventures of Sherlock Holmes), ktorá sa pôvodne objavila v časopise Strand. Inšpiráciou pre postavu Sherlocka Holmesa mal byť Doyleov učiteľ Joseph Bell.

Sherlock youtube 1.jpg

Sherlock Holmes nenosil loveckú čiapku

Väčšina fanúšikov pozná Sherlocka ako chlapíka v kabáte a loveckej čiapke, ale v prípadoch ich nosil len vtedy, keď vyšetroval niekde na vidieku. Watson, ktorý spisoval Sherlockove príbehy, ju nikdy neidentifikoval ako tzv. deerstalker.

Sherlock Special
SITA/AP

Sherlockova slávna veta je fejk

Holmes nikdy nehovorí „Jednoduché, drahý Watson“ (Elementary, dear Watson). Slovo jednoduché/prosté vyslový len raz, v príbehu The Crooked Man.

Sherlock - Series 2
SITA/AP

Moriarty a Sherlock mohli mať spoločnú minulosť

V knihách i vo filmoch sa často rozoberá začiatok boja Sherlocka s Moriartym. Napríklad v knihe Sherlock Holmes z Baker Street je teória, že Moriarty bol Sherlockov mladý učiteľ matematiky. V knihe The Seven-Per-Cent Solution sa zas tvrdí, že Moriarty mal vzťah so Sherlockovou matkou.

Sherlock
SITA/AP

Doyle chcel Sherlocka zabiť z nudy

Stalo sa mu to, čo mnohým iným autorom. Myslel si, že mal na viac ako len na detektívne príbehy a postava Holmesa sa mu tak sprotivila, že ju chcel zabiť. Keď to urobil, fanúšikovia sa vzbúrili, preto musel postavuopäť oživiť.

Sherlock youtube 4.jpg

221B Baker Street by ste hľadali márne

Keď Doyle písal Holmesa, bola Baker Street krátka, len štvrť míle dlhá ulica a čísla boli len po 85. V roku 1930 však celá cesta bola premenovaná na Baker Street, čo si vyžiadalo prečíslovanie. Dom na Baker Street 221 však bol v rovnakom roku zničený.

Sherlock youtube 3.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články