Umenie nie je len zdrojom inšpirácie, ale aj veľkých tajomstiev. Umelci často pridávajú do svojich obrazov záhadné detaily alebo v nich nechávajú skryté odkazy. Ak sa zaujímate o umenie, čítajte ďalej.
7 bláznivých talentovaných umelcov, ktorých stojí za to sledovať na Instagrame
Nesprávne ucho
Autoportrét Vincenta Van Gogha s obviazaným uchom zobrazuje umelca so zraneným pravým uchom. V skutočnosti mal však zranené ľavé ucho. Na vytvorenie obrazu použil zrkadlo, preto ten rozdiel.
Nočná hliadka v skutočnosti zobrazuje deň
Počas reštaurovania Rembrandtovej Nočnej hliadky v roku 1947 očistili obraz od hustých sadzí. Ukázalo sa, že scéna zobrazená na maľbe sa odohráva počas dňa.
Záhada v Sixtínskej kaplnke
Obrázok ľudského mozgu nie je viditeľný len v Michelangelovom Stvorení Adama, ale aj na inej freske v Sixtínskej kaplnke – Rozdelenie svetla a temnoty (The Separation of Light an Darkness). Pozrite sa na krk Boha a zistíte, o čom je reč.
Symbol sily
Postavy Dávida a Goliáša v ďalšej z fresiek v Sixtínskej kaplnke, ktorú vytvoril Michelangelo, tvoria hebrejské písmeno gimel, ktoré je symbolom sily.
Pomsta milencom
Jeden z najznámejších obrazov Gustava Klimta je portrét Adele Bloch-Bauer. Objednal si ho jej manžel, cukrový barón Ferdinand Bloch-Bauer. Zistil totiž, že Adele a umelec majú románik, a veril, že dlhý čas strávený s ňou pri práci jeho city zmení. Tak sa aj stalo.
Predpoveď konca sveta
Talianska výskumníčka Sabrina Sforza Galitzia prišla s neobvyklou interpretáciou Poslednej večere Leonarda da Vinciho. Je si istá, že umelec v maľbe zanechal predpoveď konca sveta, ku ktorému má dôjsť 21. marca 4006.
To však nie je jediné tajomstvo Poslednej večere. Ruky Krista a apoštolov spolu s chlebmi na stole tvoria noty, možno z toho zahrať krátku melódiu.
Svet v žltej
V takmer všetkých obrazoch Vincenta Van Gogha je dominantnou žltá farba. Profesor Paul Wolf tvrdí, že to je vedľajší účinok liečby epilepsie, kvôli ktorej sa mení vnímanie farieb. Umelcov svet mohol aj v skutočnosti vyzerať tak, ako to vidíme na jeho plátnach.
Mozart a slobodomurár
Existujú dôkazy, že Wofgang Amadeus Mozart bol slobodomurárom. Dokonca aj na jeho detskom portréte od Pietra Antonia Lorenzoniho môžeme vidieť slobodomurársky symbol – skrytá ruka naznačuje hierarchickú hodnosť v tajnej spoločnosti.
Bezzubá Mona Lisa
Zubár a expert na umenie Joseph Borowski starostlivo študoval obraz Leonarda Da Vinciho a tvrdí, že odhalil tajomstvo úsmevu La Giocondy. Verí, že stratila predné zuby, a to ovplyvnilo výraz jej tváre.