Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak sa cez leto chystáte k moru, mali by ste vedieť toto. Môže vám to zachrániť život

rip currents
rip currents www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Kúpanie v mori prináša niekoľko rizík, ale o tomto pomerne nebezpečnom vie len hŕstka ľudí. Najhoršie je, že toto nebezpečenstvo je najvyššie v blízkosti pláží, kde sa každoročne kúpe státisíce turistov.

Hlavným nebezpečenstvom pre turistov na plážach nie je pálivé slnko, vysoké vlny, ani útok žralokov (ten je viac než vzácny). Najväčším strašiakom, o ktorom vie však len hŕstka turistov, sú nebezpečné pobrežné morské prúdy (rip currents), ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti pobrežia. A práve tento jav stojí za najväčším počtom úmrtí utopením na dovolenkách. Ako sa mu vyvarovať a ako sa pred ním chrániť, sa dozviete tu.

Pobrežné prúdy sú veľmi nebezpečný prírodný jav. Dokážu utopiť aj profesionálneho plavca, pokiaľ nevedia, ako sa má v prípade ohrozenia zachovať. Pokiaľ sa totiž pokúsite prúdu vzdorovať, váš boj je vopred prehraný. Nepodarí sa vám prekonať silu pobrežných prúdov, unavíte sa, možno aj spanikárite a zachrániť vás bude veľmi ťažkou úlohou.

Pobrežné prúdy sú najnebezpečnejšie v plytkých vodách s miernym svahom a pieskovým podkladom, kde sa navyše nachádzajú aj menšie pieskové ostrovčeky, či kopy piesku pod vodnou hladinou. Pri odlive sa totiž veľké množstvo vody nedokáže vrátiť späť do otvoreného mora. V mieste, kde to ide veľmi rýchlo, rastie tlak vody a tá sa týmito priechodmi valí rýchlosťou až 3 m/s smerom do otvoreného oceánu. Vznikajú obrovské morské pereje a tento „otvor“ vytvára akúsi morskú rieku, ktorá ohromnou rýchlosťou odnáša všetko preč.

Takéto koridory môžu vznikať po celom pobreží pláže. Do mora je teda odnášané veľké množstvo vody, čo vyvoláva reakciu v takej podobe, že sa aj smerom na pláž valí stále viac vody v podobe vĺn a vytvárajú silný spätný tok. V extrémnych prípadoch môže mať jeden koridor šírku až 50 metrov, 200-400 metrov na dĺžku a voda sa v ňom pohybuje rýchlosťou 15km/h. Uniknúť z takého obrovského prúdu by sa zrejme nepodarilo nikomu.

Pokračujte na ďalšej strane

reklama:
reklama:

Otvoriť prezentáciu, kliknite sem:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 9. júna 2022
reklama:
reklama:
reklama: