Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako a prečo vlastne vznikol slávny nápis z Hollywoodu?

Hollywood
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hollywood www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Vidíme ho z veľkej diaľky, je takmer 14 metrov vysoký a je to nepochybne ikona americkej kultúry. To je nápis na kopci Mount Lee, ktorý je jedným z vrcholov Santa Monica Mountains. Každý tento nápis už určite videl. Či už vo filme, na internete alebo naživo. Čo ale tento nápis znamená vie málokto. Nápis vznikol v roku 1923, ale nie úplne v takej podobe, ako ho poznáme dnes.

Najskôr bol na vrchole umiestnený nápis „Hollywoodland.“ Vznikol z dôvodu rozvíjajúcej sa časti Los Angeles, ktorá sa nachádzala práve na Mount Lee. Predpokladalo sa, že po predaji všetkých domov bude nápis do niekoľkých mesiacov odstránený, ale nápis tam zostal. Keďže je tento nápis viditeľný aj z veľkej diaľky, bolo ho vidieť vo veľmi úspešných filmoch, seriáloch a práve kvôli tomu začal byť spájaný s celebritami. Preto sa po 26 rokoch rozhodlo, že nápis bude zmenený a dôjde k odstráneniu jeho časti.

Hollywoodland sa zmenil na Hollywood a dodnes hrdo zdobí horu Mount Lee. Obrovské písmená dnes odrážajú bohatstvo miestnych ľudí a zároveň sa snažia motivovať tých, ktorí chcú žiť svoj americký sen. Slávny nápis je napodobňovaný po celom svete, napríklad podobný nápis bez jedného „L“ „Holywood“ môžeme nájsť v Srbsku v meste Mutanj, ale dokonca aj v Česku nájdeme v meste Valašské Meziříčí parafrázu slávneho nápisu. V roku 1978 prešiel nápis celkovou rekonštrukciou a písmená boli vymenené za nové z odolnejšieho materiálu. Nový nápis meria 137 metrov a písmená sú vysoké 13 metrov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 4. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: