Ako sa oslavuje Mikuláš v Európe? V Rakúsku ho sprevádza Krampus, v Belgicku potom Čierny Peter

Zdieľať
mikuláš
mikuláš Foto: www.imgur.com

V predvečer sviatku sv. Mikuláša, stretnete Mikuláša spolu s jeho pomocníkmi čertom a anjelom. Že nosia deťom darčeky a tie neposlušnejšie z nich kárajú za ich hriechy, vám pripomínať určite nemusíme. Mikuláš sa však tradične oslavuje aj v ďalších európskych štátoch. Zaujíma vás, akú má podobu?

Nemecko a Rakúsko. Mikuláša sprevádza Krampus a Pacholek Ruprecht

V Nemecku a Rakúsku sa tradícia slávenia Mikuláša od tej slovenskej príliš nelíši. Navečer 5. decembra obchádza deti Mikuláš, ktorý dobrým z nich nadeľuje dobroty, avšak takí neposlušníci by sa mali mať na riadnom pozore.

V Bavorsku a Rakúsku totiž robí Mikulášovi pomocníka strašidelná verzia českého čerta zvaná Krampus. Na hrozného Krampusa však 5. decembra narazíte aj v Maďarsku alebo Chorvátsku. Čo sa týka Nemecka, Krampus sa 5. decembra potuluje najmä po Bavorsku, v ostatných nemeckých spolkových krajinách trestá neposlušné deti Pacholek Ruprecht (Knecht Ruprecht). Postava zlého Mikulášovho pomocníka pritom máva v Nemecku veľa lokálnych podôb.

Aby sa rakúske deti 5. decembra tak nebáli, Mikuláša spolu s Krampusom sprevádza ešte anjel. A prípadne aj postava zvaná Guatseltrager, čo je starší muž, ktorý nosí kôš s dobrotami určenými pre dobré deti.

Maďarsko a Rumunsko. Aby deti dostali sladkosti, musia si najprv vyčistiť topánky

Aj v Maďarsku a Rumunsku navštevuje Mikuláš deti v podvečer 5. decembra. Aby maďarské a rumunské deti dostali darčeky, musia si však najprv vyčistiť svoje topánky, ktoré si následne dajú za okno alebo položia pod posteľ. Práve tam od Mikuláša nájdu nádielku. V niektorých častiach Maďarska a Rumunska deti musia Mikulášovi zaspievať pesničku alebo odrecitovať básničku, tak ako je to u nás.

Ako už sme uvádzali, pomocníkom maďarského Mikuláša je Krampus. Tohto strašného čerta však nikto nikdy nevidel. To len dospelí strašia malé deti, že pokiaľ nebudú dobré, Krampus si ich odnesie. V skutočnosti teda ani v Maďarsku Mikuláš po svojom boku žiadneho zlého pomocníka nemá.

Poľsko.Poľský Mikolaj nadeľuje aj 24. decembra

Poľské domácnosti každým rokom v noci z 5. na 6. decembra navštevuje Mikolaj. Ten tradične dáva deťom najrôznejšie darčeky pod vankúš, alebo aj do veľkej ponožky. Dobré ratolesti dostanú od Mikolaja menší darček, tým neposlušnejším zase rodičia vynadajú. Mikolaj do poľských rodín chodí aj o niekoľko týždňov neskôr, pretože 24. decembra dáva pod stromček vianočné darčeky.

Ak si myslíte, že Mikolaja v noci z 5. na 6. decembra v Poľsku sprevádza čert a anjel, tak ste na omyle. Jeho verným pomocníkom je v tomto prípade snehová vločka.

Holandsko, Švajčiarsko a Belgicko

Pomocníka, ktorý kára neposlušné deti za ich neposlušnosť, má aj Mikuláš v Holandsku, Švajčiarsku či Belgicku. Holandskú obdobu Mikuláša, teda Sinterklaasa, ktorý najčastejšie jazdí na bielom koni a nadeľuje deťom darčeky do topánok, sprevádza Čierny Peter (Zwarte Piet).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom