Ako sú na tom mladí ľudia?! Nezamestnanosť mladých žien a mužov na Slovensku sa prehlbuje

Zdieľať
Najky titulka 22 1.jpg
Foto: Canva

V rámci Európskej únie je Slovensko v ukazovateli NEET mierne nad priemerom (11,3 % oproti 11,0 %).

Nezamestnanosť mladých na Slovensku stagnuje, rozdiel medzi pohlaviami sa prehlbuje. Podľa výsledkov Eurostatu, na ktoré upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), podiel mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov, ktorí sa nevzdelávajú a zároveň nepracujú (NEET), bol v prvom kvartáli 2024 na Slovensku 11,3 %.

Tento ukazovateľ sa na podobnej úrovni drží už šiesty kvartál za sebou. Aj keď celkový podiel NEET zostáva stabilný, významné rozdiely sú medzi pohlaviami.

Nezamestnanosť mladých mužov je nižšia

„Kým NEET dlhodobo klesá u mladých mužov, u mladých žien ide od prvého kvartálu 2023 mierne hore. Predtým sústavne klesal,“ uvádza ISA. Na európskej úrovni, s výnimkou Belgicka, Estónska, Fínska a Švédska, je nezamestnanosť mladých mužov nižšia než nezamestnanosť mladých žien.

Slovensko od prvého kvartálu 2021 zaznamenalo zmenšovanie rozdielu medzi pohlaviami zo 7,1 percentuálneho bodu na 1,7 bodu v prvom kvartáli 2023. Avšak odvtedy rozdiel opäť narástol na súčasných 3,9 percentuálnych bodov.

Najlepšie je na tom Holandsko

V rámci Európskej únie je Slovensko v ukazovateli NEET mierne nad priemerom (11,3 % oproti 11,0 %). Zo susedných krajín má Slovensko najvyšší podiel NEET. Česká republika dosiahla hodnotu 8,1 %, Rakúsko 8,5 %, Poľsko 9,0 % a Maďarsko 11,2 %.

Najvyšší podiel NEET v EÚ má Rumunsko s hodnotou 19,5 %, zatiaľ čo najlepšie je na tom Holandsko s 5,0 %. Zaujímavosťou je jeden z najväčších rozdielov medzi pohlaviami v rámci EÚ, a to v Česku. Podiel NEET mladých mužov v Česku je 2,8 %, no u mladých žien je až 13,3 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom