Ako vybrať záhradný stôl?

Zdieľať
Ako vybrať záhradný stôl?
Ako vybrať záhradný stôl? Foto: www.pexels.com

Príjemné posedenie na záhrade, terase alebo balkóne by nebolo možné bez pohodlného záhradného nábytku. Súčasťou zostavy záhradného nábytku je aj stôl, ktorý by mal byť odolný, nenáročný na údržbu a dostatočne veľký. Ako si vybrať ideálny záhradný stôl?

Veľkosť a tvar záhradného stola

Najmenšie záhradné stolíky majú veľkosť 60 x 60 cm, resp. priemer 60 cm. Malé záhradné stoly sú vhodné maximálne pre dve osoby, avšak zmestia sa aj do stiesnenejších priestorov balkónov a lodžií. K stolu s rozmermi 150 x 90 cm sa usadí aj 6 ľudí.

Na terasu, pod altánok alebo na záhradu sú ideálne väčšie stoly, ktoré ponúkajú viac miesta na sedenie, ale aj na stolovanie. Menšie stolíky, teda do 90 x 90 cm, nie sú vhodné len do malých priestorov, ale aj ako príručné stolíky k záhradným ležadlám pri bazéne a podobne.

Najčastejšie sa stretnete s obdĺžnikovými a štvorcovými stolmi. Aj k menším stolom sa zmestia 4 osoby, ale ak majú menej ako 80 x 80 cm, nezostane veľa miesta na stolovanie. Tieto tvary sú ideálne aj na umiestnenie do rohov alebo ku stene. K oválnemu a okrúhlemu stolu je možné usadiť aj viac ľudí, keďže nemajú rohy. Avšak nie sú vhodné na umiestnenie do rohov alebo ku stene, takže by ste ich mali umiestniť do priestoru. Oválne aj okrúhle stoly zvyknú zaberať viac miesta.

Premyslite si, kam stôl umiestnite

Skôr ako si kúpite záhradný stôl premyslite si, kam ho budete chcieť umiestniť. Možno jednoducho zistíte, že váš vysnívaný stôl sa vám do priestoru nezmestí alebo nehodí, a bude potrebné robiť kompromis. Dôkladne si premerajte priestor, kam chcete stôl umiestniť a zvážte aj to, či budete potrebovať okolo neho prechádzať, a či na to budete mať dostatok miesta. Medzi stolom a okrajom vonkajšieho priestoru by malo byť voľných aspoň 75 cm, v ideálnom prípade až 1 m.

V prípade nedostatku miesta, alebo ak potrebujete balkón či terasu využívať aj inak, stavte na skladacie stolíky. Keď ich budete potrebovať jednoducho ich rozložíte, v ostatnom čase ich zložené odložíte niekam, kde nebudú prekážať. V zloženom stave zaberú minimum miesta.

Materiál záhradného stola

Záhradný nábytok sa vyrába z rôznych odolných materiálov, pričom najpopulárnejšie je prírodné drevo, kov a ratan. V prípade stola je dôležité rozlišovať materiál konštrukcie a dosky stola. Konštrukcia z hliníka je ľahká, odolná a pevná. Oceľ je zas ťažšia a môže s ňou horšie manipulovať, ale je určite stabilnejšia. Samozrejme sú dostupné aj celodrevené stoly.

Celkom bežné sú záhradné stoly s drevenou doskou a kovovými nohami. Najkvalitnejšie je tvrdé drevo ako teak a akácia, ktoré si vyžaduje minimum starostlivosti. Ak si vyberiete stôl z mäkkého dreva, bude si vyžadovať o niečo viac údržby a tiež sa ľahšie poškriabe. Nábytok z liatiny alebo hliníka je v podstate bezúdržbový, ale na niekoho môže pôsobiť príliš chladne a stroho. Stôl s výpletom z umelého ratanu je trvácny a nepotrápi vás ani z pohľadu údržby. Umelý ratan stačí iba pravidelne utrieť vlhkou handričkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom