Ako získať pôžičku aj bez dokladovania príjmu?

Zdieľať
Real,Estate,Agent,And,Customers,Shaking,Hands,Together,Celebrating,Finished
Foto: Shutterstock

Získať pôžičku bez dokladovania príjmu je náročné, ale nie nemožné. Na úvod však treba povedať, že pokiaľ máte nízky alebo nulový príjem, prípadne už máte iné pôžičky, mali by ste dôkladne zvážiť, či naozaj chcete ísť do ďalšej pôžičky.

Pôžička pre nezamestnaných či bez dokladovania príjmu má vysokú úrokovú sadzbu. Pri správnom výbere však môžete aj s touto „pomocnou rukou“ ušetriť.

Ako na to?

Pôžička je dostupná aj bez registra

Úverový register je v mnohých prípadoch prekážkou pri žiadaní pôžičky v bankových inštitúciách. Niet sa čomu diviť, banka predsa potrebuje určité záruky a ak ste na zozname dlžníkov, pri schvaľovaní pôžičky spozornie.

Okrem toho je tu aj novela zákona o spotrebných úveroch podľa ktorej má každá spoločnosť s licenciou na poskytovanie spotrebných úverov do registra dlžníkov nahliadnuť. Ak ste v tomto registri, možnosti pôžičky sú pre vás obmedzené.

Aktuálne sú však na Slovensku dve spoločnosti, v ktorých je dostupná aj pôžička bez registra. Vzhľadom na vyššie uvedené dôvody ide o nebankové spoločnosti.

Peniaze vám síce dokážu poskytnúť v priebehu niekoľkých hodín, ale ide o jedny z najdrahších úverových produktov. Požičať si bez registra môžete cez Hyperpôžička alebo PORT system.  

Keď už máte akúkoľvek pôžičku, dbajte na to, aby bola poctivo splácaná. Aj jedno omeškanie môže spôsobiť, že sa dostanete do registra dlžníkov.

Ak máte so splácaním problémy nečakajte, že sa vyriešia samé. Komunikujte s inštitúciou, ktorá vám požičala a pokúste sa nájsť riešenie, ktoré vás nedostane na zoznam dlžníkov.

Požičať si môžete aj keď máte nízky príjem

Pri posudzovaní žiadosti o úver je váš príjem pre banky asi najdôležitejší faktor. Ak je nízky, banka vám s veľkou pravdepodobnosťou pôžičku zamietne, nakoľko by išla do veľkého rizika.

Príliš nízky príjem môžu mať študenti, nezamestnaní, ľudia pracujúci len brigádne či začínajúci podnikatelia. Do finančných problémov sa samozrejme môže dostať ktokoľvek.

Pôžička bez dokladovania príjmu je však v bankových inštitúciách málo reálna, preto sa nakoniec budete zrejme musieť obrátiť na nebankové inštitúcie.

Aj v tomto prípade platí, že ide o drahý úverový produkt s vysokými úrokovými sadzbami. Malo by tak ísť o naozaj poslednú možnosť.

Ak je váš príjem nedostatočný len prechodne, skúste sa na určitý čas uskromniť, alebo si skúste nájsť ďalší zdroj príjmu.

Práve v takýchto prípadoch sa ukazuje potreba finančnej rezervy, ktorú by ste si mali tvoriť postupne a dlhodobo. V kritickom období, vám môže pomôcť nezadlžiť sa aj rezerva niekoľko sto eur.

Aj nezamestnaní si môžu požičať

Ak ste bez práce, finančné problémy sa môžu dostaviť pomerne jednoducho. Preto sú tu aj možnosti, ako sa dá získaťpôžička pre nezamestnaných. Fungujú v podstate rovnako, ako pôžičky bez registra a bez dokladovania príjmu. Ide teda o pôžičku z nebankovej spoločnosti s vysokým úrokom.

Ako nezamestnaný by ste mali túto možnosť využiť iba v naozaj nevyhnutných prípadoch. Obzvlášť to platí vtedy, ak už nejaké pôžičky máte.

Najdôležitejšie samozrejme je nájsť si čo najskôr prácu, prípadne aspoň brigádu. Vaša situácia sa tým môže čiastočne zlepšiť a najmä budete mať väčšiu šancu pôžičku riadne splácať, aby sa vaše problémy s financiami ešte neprehĺbili.

Dobrou správou tiež je, že nezamestnaní, ktorí v posledných 4 rokoch boli aspoň 2 roky platcami poistného majú nárok na podporu v nezamestnanosti. Určitým riešením je aj povolené prečerpanie na účte. V praxi to znamená, že by ste mohli ísť do debetu, do akého veľkého závisí aj na vašej banke.

Na krátkodobé preklenutie komplikovaného obdobia by vám pár sto eur mohlo stačiť a nemuseli by ste ísť do nevýhodnej pôžičky. Kým požiadate nebankovú spoločnosť o pôžičku, skúste preto zvážiť aj iné možnosti.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom