Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Americká CIA brutálne mučila väzňov! Odhalila kruté metódy!

Cuba Guantanamo Prisoner Release
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FILE - In this file photo taken Tuesday May 12, 2009 and reviewed by the U.S. military, a soldier stands guard at the front gate entrance to Guantanamo's Camp 6 maximum-security detention facility, at Guantanamo Bay U.S. Naval Base, Cuba. The U.S. government said Sunday Dec. 7, 2014 six men who have been held more than 12 years at Guantanamo Bay have been sent to Uruguay to be resettled as refugees. (AP Photo/Brennan Linsley, File)
reklama:
reklama:

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) sa po teroristických útokoch z 11. septembra uchyľovala k brutálnemu mučeniu zadržaných militantov podozrivých z terorizmu. Vyplýva to z oficiálnej vyšetrovacej správy, ktorú v utorok zverejnila komisia vytvorená americkým Senátom. CIA podľa vyšetrovateľov zavádzala tak verejnosť, ako aj politikov v súvislosti s programom boja proti terorizmu. Jeho súčasťou mali byť aj brutálne vyšetrovacie techniky. Vyšetrovanie je výsledkom päťročného skúmania týchto podozrení zo strany členov senátneho výboru na kontrolu spravodajských služieb. Závery správy už odsúdil aj americký prezident Barack Obama.

„Tento dokument popisuje zadržiavanie najmenej 119 osôb zo strany CIA v zahraničí a využívanie nátlakových vyšetrovacích postupov, ktoré možno v niektorých prípadoch považovať za mučenie,“ komentovala správu šéfka senátneho výboru na kontrolu spravodajských služieb Dianne Feinsteinová. V správe sa spomínajú konkrétne prípady brutálneho vypočúvania vrátane istého zadržaného, ktorý v novembri 2002 zomrel na podchladenie po tom, ako ho nahého pripútali o betónovú podlahu v tajnej väznici CIA. Tajní agenti tiež zadržaným odopierali spánok až po dobu 180 hodín a používali na nich ďalšie formy mučenia vrátane takzvanej rektálnej hydratácie alebo rektálneho kŕmenia. Vyšetrovatelia píšu aj o tajných väzniciach CIA, ich presné miesta však nešpecifikujú.

Obama už vyhlásil, že správa potvrdzuje jeho názor o neefektívnosti brutálnych vyšetrovacích metód v boji proti terorizmu. Podobné praktiky tiež podľa neho významne poškodili reputáciu USA. Riaditeľ CIA John Brennan zase priznal, že vyšetrovacie techniky „mali nedostatky a agentúra sa dopustila chýb“. CIA však trvá na tom, že podobné postupy viedli k „strategickému a taktickému pochopeniu nepriateľa“.

Washington ešte pred očakávaným zverejnením správy informoval o posilnení bezpečnosti v prípade viacerých svojich diplomatických zastupiteľstiev. Očakáva sa totiž, že správa by mohla vo svete vyvolať demonštrácie sprevádzané aj násilím.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 10. decembra 2014Zdroj SITA, © SITA 2014, ilustračná: SITA/AP
reklama:
reklama:
reklama: