Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Analytici sledujú mieru inflácie: dokedy sa bude zdražovať?

Ekonomika rast.webp
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 12. novembra (SITA) – Tempo zdražovania bude podľa analytikov zrejme pokračovať aj v ďalších mesiacoch. V októbri miera inflácie vzrástla o 5,1 %, čo je úroveň najvyššia za posledných 13 rokov. Najvýraznejším dôvodom bolo imputované nájomné, významnejší vplyv malo aj zrušenie obedov zadarmo. Ostatné faktory boli už tie tradičnejšie, ktoré sú v štruktúre už dlhšie obdobie, ako ceny potravín a pohonných hmôt, či vyššie dane z tabaku. V januári pritom dosahovala inflácia úroveň ešte len 0,7 %.

„V štruktúre inflácie už častejšie vidíme aj vyššie cenovky v službách, ktoré čelia prichádzajúcej tretej vlne pandémie a zároveň zvýšeným nákladom, napríklad na energie,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Súčasné problémy v dodávateľských reťazcoch spojené aj s nedostatkom vstupov, a teda aj ich rastúcimi cenami, sú podľa neho dôsledkom množstva faktorov, ktoré sa na trhu stretli v jednom období.

Jedným z najdôležitejších dôvodov je podľa Horňáka silné globálne oživenie dopytu, na ktoré firmy neboli pripravené, čo prinieslo tlaky pri zabezpečení vstupov i v logistike. Okrem toho pri jednotlivých komoditách zohrávajú rolu aj iné špecifickejšie faktory, ako rast cien ropy a teda aj všetkých súvisiacich produktov ako napríklad polystyrén, clo na ázijskú oceľ, či výkyvy počasia. „Špecifickou témou je energetika, kde je faktorov omnoho viac, ako Nord Stream 2, nedostatok elektriny z obnoviteľných zdrojov, či studená zima. Tieto faktory spolu negatívne vplývajú na situáciu vo firmách a v konečnom dôsledku vytvárajú tlak na rast konečných cien,“ povedal Horňák.

Na druhej strane, niektoré z týchto inflačných tlakov sú podľa Horňáka iba dočasné a postupne počas najbližších mesiacov zvoľnia či úplne zmiznú. „Vrchol inflácie predpokladáme začiatkom budúceho roka, kedy sa do rozpočtov domácností prejavia zvýšené ceny energií, otázkou však ostáva, k akému zvýšeniu cien pre spotrebiteľov napokon príde,“ uviedol Horňák. Miera inflácie by preto v tomto roku v priemere mohla dosiahnuť podľa neho asi 3 %, v roku 2022 očakáva priemernú infláciu cez 4 %.

Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák sa domnieva, že v priemere by v tomto roku inflácia mohla atakovať úroveň 3 %. Svoje maximum by mohla podľa neho dosiahnuť v úvode budúceho roka, a to blízko úrovne 7 %. Celoročnú infláciu očakáva v budúcom roku nad úrovňou 5 %. Aj Wood & Company počíta v tomto roku s úrovňou inflácie okolo troch percent. „V prvom štvrťroku 2022 by dokonca inflácia potravín mohla atakovať úroveň 6 %,“ myslí si analytička Wood & Company Eva Sadovská.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 12. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: