Antinobelove ceny sú rozdané! Pozri, za aké bizarné objavy dostali títo vedci cenu! :-D

Zdieľať
titulka banan

Na 24. ročníku odovzdávania Ig Nobel Prizes získali cenu za fyziku japonskí vedci, ktorí zmerali trenie medzi topánkou a banánovou šupkou a medzi banánovou šupkou a podlahou, keď človek stúpi na banánovú šupku na podlahe.

Predstavitelia satirického časopisu Annals of Improbable Research (v preklade Anály nepravdepodobného výskumu, pozn. red.) odovzdali vo štvrtok na Harvardovej univerzite takzvané Antinobelove ceny (Ig Nobel Prizes), ktoré už od roku 1991 získavajú vedci za najneužitočnejší a najabsurdnejší výskum alebo vynález. Celkovo rozdali Antinobelove ceny v desiatich kategóriách, pričom už tradične niektoré z nich odovzdali laureáti skutočných Nobelových cien.

Cenu za fyziku získali Kijoši Mabuči, Kensej Tanaka, Daiči Učidžima a Rina Sakaj za zmeranie trenia medzi topánkou a banánovou šupkou a medzi banánovou šupkou a podlahou, keď človek stúpi na banánovú šupku na podlahe. Žiangang Liu, Žun Li, Lu Feng, Ling Li, Žie Tian a Kang Lee zas dostali Antinobelovu cenu v kategórii psychológia za pokus o pochopenie toho, čo sa udeje v mozgoch ľudí, ktorí zbadajú tvár Ježiša na toaste. Vlastimil Hart, Petra Nováková, Erich Pascal Malkemper, Sabine Begall, Vladimír Hanzal, Miloš Ježek, Tomáš Kušta, Veronika Němcová, Jana Adámková, Kateřina Benediktová, Jaroslav Červený a Hynek Burda si za zdokumentovanie toho, že psy pri močení a kadení preferujú zarovnanie svojej telesnej osi so siločiarami magnetického poľa Zeme, vyslúžili cenu za biológiu.

kokain drogy

Talianskemu Národnému štatistickému úradu udelili cenu za ekonómiu za to, že splnil nariadenie Európskej únie, aby si jednotlivé členské krajiny zvýšili objem národnej ekonomiky o tržby z prostitúcie, predaja drog, pašeráctva a všetkých ostatných nezákonných finančných transakcií. Ian Humphreys, Sonal Saraiya, Walter Belenky a James Dworkin získali Antinobelovu cenu za medicínu za zastavovanie „nekontrolovateľného“ krvácania z nosu pomocou prúžkov slaniny a Eigil Reimers a Sindre Eftestol si odniesli cenu v kategórii polárny výskum za vyskúšanie reakcií sobov, keď zbadajú človeka prezlečeného za medveďa bieleho.

Prehľad víťazov Ig Nobel Prizes za rok 2014:
Fyzika: Kijoši Mabuči, Kensej Tanaka, Daiči Učidžima a Rina Sakaj za zmeranie trenia medzi topánkou a banánovou šupkou a medzi banánovou šupkou a podlahou, keď človek stúpi na banánovú šupku na podlahe.
Neuroveda: Žiangang Liu, Žun Li, Lu Feng, Ling Li, Žie Tian a Kang Lee za pokus o pochopenie toho, čo sa udeje v mozgoch ľudí, ktorí zbadajú tvár Ježiša na toaste.
Psychológia: Peter K. Jonason, Amy Jones a Minna Lyons za zhromaždenie dôkazov o tom, že ľudia, ktorí obvykle chodia spávať neskoro, sú v priemere samoľúbejší, manipulatívnejší a psychopatickejší než ľudia, ktorí obvykle vstávajú ráno skôr.
Verejné zdravie: Jaroslav Flegr, Jan Havlíček, Marek Preiss, Jiří Klose, Martina Vitáková, Petr Kodym, David Hanauer, Naren Ramakrishnan a Lisa Seyfried za výskum, či chov mačiek predstavuje riziko pre ľudskú psychiku.
Biológia: Vlastimil Hart, Petra Nováková, Erich Pascal Malkemper, Sabine Begall, Vladimír Hanzal, Miloš Ježek, Tomáš Kušta, Veronika Němcová, Jana Adámková, Kateřina Benediktová, Jaroslav Červený a Hynek Burda za zdokumentovanie toho, že psy pri močení a kadení preferujú zarovnanie svojej telesnej osi so siločiarami magnetického poľa Zeme.
Umenie: Marina de Tommaso, Michele Sardaro a Paolo Livrea za zmeranie bolesti u ľudí, ktorých do ruky zasiahol silný laserový lúč, keď sa pozerali na škaredý obraz.
Ekonómia: Taliansky Národný štatistický úrad za to, že splnil nariadenie Európskej únie, aby si jednotlivé členské krajiny zvýšili objem národnej ekonomiky o tržby z prostitúcie, predaja drog, pašeráctva a všetkých ostatných nezákonných finančných transakcií.
Medicína: Ian Humphreys, Sonal Saraiya, Walter Belenky a James Dworkin za zastavovanie „nekontrolovateľného“ krvácania z nosu pomocou prúžkov slaniny.
Polárny výskum: Eigil Reimers a Sindre Eftestol za vyskúšanie reakcií sobov, keď zbadajú človeka prezlečeného za medveďa bieleho.
Výživa: Raquel Rubio, Anna Jofré, Belén Martín, Teresa Aymerich a Margarita Garriga za štúdiu s názvom Charakteristika laktobaktérií izolovaných z detských výkalov ako potenciálne probiotické štartovacie kultúry na výrobu salám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom