Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Biden schválil ďalšie nasadenie amerických vojakov v Európe! Do ktorých krajín ich rozmiestnia?

Biden.jpg
Foto: SITA/AP, Susan Walsh
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 2. februára (SITA) – Americký prezident Joe Biden formálne schválil ďalšie nasadenie amerických vojakov vo východnej Európe a Pentagon oznámil, že ich čoskoro rozmiestnia v Poľsku, Nemecku a Rumunsku. Informuje o tom televízia CNN. Hovorca Pentagonu John Kirby uviedol, že vyšlú 2 000 vojakov z USA do Poľska a Nemecka. Zhruba tisícka vojakov, ktorí sú v súčasnosti v Nemecku, sa zase presunie do Rumunska. Kirby zdôraznil, že tieto kroky nie sú trvalé a vojaci „nebudú bojovať na Ukrajine“.

Nemenovaní americkí predstavitelia sa už skôr pre televíziu CNN vyjadrili, že nasadenie je ukážkou podpory spojencom v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorí sa cítia ohrození ruskými vojenskými krokmi v blízkosti Ukrajiny. Vyslanie vojakov by podľa nich malo prísť v „nadchádzajúcich dňoch“.

Spojené štáty majú 8 500 vojakov na ich území vo zvýšenej pohotovosti pre prípad zvolania Síl rýchlej reakcie NATO. Aliancia s USA však už majú v Európe desaťtisíce vojakov, ktorých môžu využiť na ďalšie nasadenie u východoeurópskych spojencov. Kirby vysvetlil, že vyslanie vojakov je separátne od spomenutých síl vo zvýšenej pohotovosti. Jednotky budú pôsobiť na bilaterálnom základe so svojimi hostiteľskými krajinami, keďže NATO zatiaľ neaktivovalo mnohonárodné reakčné sily.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 2. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: