Od módu až po medicínu sa život v starovekých časoch veľmi líšil od toho dnešného, najmä v Číne. Tu je pár skutočností, ktoré vás prekvapia a znechutia aj tie silnejšie povahy.
10 šialených vecí, ktorým ľudia v stredoveku skutočne verili
Hnačka sa liečila pitím ľudských výkalov
Číňania ako prvé začali využívať transplantácie stolice, ktoré vykonávali pomocou takzvanej žltej polievky. Táto zmes vody a fermetovanej stolice zdravého človeka sa orálne podávala pacientom s hnačkou. Zdravé baktérie z vypitej stolice sa zbavili tých zlých v tele chorého.
Deti jedli chrasty z kiahní
V Čine vynašli prvú vakcínu proti kiahňam, no nefungovala ako tie dnešné. Rodičia počuli, že svoje deti môžu ochrániť pred kiahňami tým, že ich tejto chorobe nejakým spôsobom vystavia. Tak začali svoje detí kŕmiť chrastami, ktoré odpadli z kože pacientov trpiacimi týmto ochorením. Táto technika nebola moc nápomocná ani chutná, ale vakcinácia používaná doktormi nebola o moc lepšia.
Lekári drvili chrasty z kiahní na prášok, ktorý potom fúkali ľudom hore nosom. Táto vakcinácia naozaj fungovala, aj keď existovala 2% šanca, že dostanete infekciu a zomriete.
25 faktov o svete, ktoré prekvapia aj tých najsvetaznalejších ľudí
Predohra sa začínala znetvorenými ženskými nohami
U čínskych žien žijúcich v dávnych časoch boli trendom lotosové chodidlá. Pomocou tesného viazania a do trojuholníka tvarovaných topánok si dievčatá už od mladého veku tvarovali chodidlá tak, aby ich dĺžka nepresiahla 10 centimetrov. Vznikal tak pre väčšinu z nás nechutný kus mäsa na konci nôh, ktorý bol ale v Číne vtedy považovaný za štandard krásy. V dobe najväčšej popularity lotosových chodidiel nasledovala túto módu polovica nižšej triedy a takmer všetky ženy z vyšších vrstiev.
Pre čínskych mužov v staroveku boli tieto chodidlá tá najpríťažlivejšia vec na svete. Preto sa aj sexuálna predohra začínala s hladením chodidiel ich partnerky. Dokonca bola vydaná aj sexuálna príručka s 48 spôsobmi, ako láskať lotosové chodidlá.