10 šialených vecí, ktorým ľudia v stredoveku skutočne verili

Zdieľať
Stredovek podivnosti 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

„Fakty“, ktoré boli prijaté ako pravda? V stredoveku to bolo bežné. Ľudia sa vtedy dali ľahko presvedčiť aj o najšialenejších veciach. Dnes sme už o niečo osvietenejší a môžeme povedať, že by sme niečomu takému neuverili. Alebo áno? Ktovie…

V spermiách sú malí ľudia

Spermie.jpg

V 17. a 18. storočí si vedci toto naozaj mysleli. Mysleli si, že dieťa už je vytvorené v spermii a jediné, čo potrebuje, je vyrásť. Ženy boli v tom čase vnímané iba ako inkubátory.

Zvieratá mohli stáť pred súdom

Stredovek podivnosti 7.jpg
ilustračné: pixabay.com

V minulosti mohli byť aj zvieratá zločincami. Mohli byť predvedené pred súd so skutočným právnikom a sudcom. Moli byť odsúdené na výkon trestu, alebo dokonca na smrť.

V Pacifiku je obrovský kontinent

Kontinent mu.jpg

Niektoré národy sa domnievali, že uprostred Tichého oceánu sa nachádza starý kontinent, ktorý sa potopil. Mal rôzne mená – Pacifida, Mu alebo Lemuria.

Krv gladiátora môže vyliečiť epilepsiu

Stredovek podivnosti 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Gladiátori v starom Ríme robili krvné obety bohom, aby im poskytli silu a odolnosť. Ľudia preto verili, že krv bojovníkom má zázračné účinky.

Čarodejnice majú mužské genitálie ako domáce zvieratá

Carodejnice muzske organy twitter.jpg

V neslávnom diele Malleus Maleficarum sa hovorí, že čarodejnice kradnú mužské genitálie a komunikujú s nimi ako keby boli domáce zvieratá. Dávajú ich do hniezd a kŕmia ich.

Malí diablici žijú v ružičkovom keli

Stredovek podivnosti 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Pred varením ružičkového kelu niektorí ľudia v západných krajinách urobia na nich krížik. Veria, že zelenina sa tak rýchlo uvarí. Pôvod tohto zvyku je v stredovekej Británii, kde sa ľudia domnievali, že sa v ružičkovom keli ukrývajú drobní démoni.

Včely sú vtáky

Stredovek podivnosti 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Včely boli v stredoveku považované za malé a veľmi podivné vtáky, ktoré nielenže produkovali med, ale tiež viedli vojny proti iným nepriateľským včelám. Predpokladalo sa, že ak včela porušila zákon svojho úľu, musela zomrieť.

Bobry sú ryby

Stredovek podivnosti 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Bobry boli považované za druh rýb a ich mäso mohlo byť konzumované počas pôstu. Ich semenníky boli cenené v medicíne, preto ich ľudia vo veľkom lovili.

Deti nemôžu cítiť bolesť

Stredovek podivnosti 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Kedysi sa predpokladalo, že mozgy detí nie sú dostatočne vyvinuté na to, aby mohli cítiť bolesť. Operácie detí boli preto vykonávané bez anestézie a keď plakali, ľudia si mysleli, že je to len prejav zlého správania.

Ryhy na zuboch značia, že ste dobrý bojovník

Stredovek podivnosti 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Vikingovia si drážkovali zuby a vypĺňali ich, aby bojovali lepšie. Podľa inej teórie si zas mohol bojovník upraviť zuby len vtedy, ak bol považovaný za elitu. Preto nie je celkom jasné, či išlo iba o dekoráciu alebo identifikáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom