10 mýtov o stredoveku, ktorým by sme mali prestať veriť

Zdieľať
Stredovek.jpg

Keď príde reč na stredovek, často sa nám v hlave zjaví istý obraz, ktorý je však výrazne skreslený. A je to zrejme tým, že o tomto historickom období kolujú často rôzne mýty a legendy, ktoré sa nezakladajú na pravde…

1. Ľudia si mysleli, že Zem je plochá

Myšlienka o plochej Zemi sa objavila v pohanskej Škandinávii a zmizla s príchodom kresťanstva do tejto oblasti. V ostatnej časti Európy vzdelanci vedeli, že Zem je guľatá už v stredoveku. A je možné to aj dokázať množstvom máp a textov z tohto obdobia.

Taiwan 1102178_640.jpg
pixabay.com

2. Columbus chcel dokázať, že je Zem guľatá

Keďže ľudia vedeli, že Zem je guľatá, nemali potrebu to nejako dokazovať. Počas svojej cesty Columbus dokázal, že svet je väčší ako si ľudia uvedomovali. Moreplavci verili, že tým, že sa budú plaviť na západ, dostanú sa východnej Ázie. Namiesto toho však objavili dovtedy neznáme ostrovy v Karibiku.

America 1238933_640.jpg
pixabay.com

3. Vikingovia nosili helmy s rohami

Helmy s rohmi boli veľmi nepraktické a nepohodlné počas bojov. Až v 19. storočí začali škandinávski umelci pridávať rohy na helmy Vikingov, ktorých maľovali.

Viking 2379960_640.jpg
pixabay.com

4. Muži nútili svoje ženy nosiť pás cudnosti

O tom, že šľachtici nútili svoje ženy, aby v čase ich neprítomnosti nosili pás cudnosti, ste už asi počuli. Avšak tie veľké kovové konštrukcie, ktoré mali stredoveké ženy údajne nosiť, sú vymyslené.

5. Ľudia sa dožívali 30 rokov

Často počúvame, že v stredoveku sa ľudia dožívali veľmi nízkeho veku a dožiť sa dospelosti bol v podstate malý zázrak. Pravdou však je, že keď sa už niekto dožil dospelosti a vyhli sa mu choroby a zranenia, dožil sa celkom vysokého veku – 60 až 70 rokov.

Thinkstockphotos 520235470.jpg
thinkstock

6. Ľudia sa neumývali

Samozrejme, že v stredoveku neboli ľudia takí čistí, ako dnes, keďže nemali prístup k teplej vode, ako máme my dnes. Avšak takmer všetky vrstvy obyvateľstva sa umývali každý deň a držali sa ďaleko od toho, kto zapáchal. V stredoveku sa dokonca začalo vyrábať mydlo.

Thinkstockphotos 471095538
Thinkstock
7. Ženy nemali žiadne práva

Ženy v stredoveku nemali takú voľnosť, akú majú dnes. Väčšina z nich si musela vybrať medzi manželstvom a kláštorom. Napriek tomu pomáhali svojim manželom a otcom v ich remeslách, takže mohli nakupovať, predávať a riadiť domácnosť.

Brave scandinavian woman with sword posing in a forest
thinkstock

8. Ľudia jedli rukami

Pravdou je, že príbor sa začal používať práve v období stredoveku. V Byzancii sa objavil už v 6. storočí a v Taliansku v 11. storočí.

Cutlery 2149223_640.jpg
pixabay.com

 9. Cirkev spomalila vývoj vedy

Mnoho vedcov bolo zároveň aj kňazov a väčšina z nich bola za svoje vedomosti a múdrosť odmeňovaná. Prípad Galilea mal spojitosť s reformáciou a nie so vzťahmi medzi cirkvou a vedou.

Galileo
thinkstock

10. Státisíce žien bolo upálených ako čarodejnice

Lov na čarodejnice sa nedatuje do obdobia stredoveku, ale objavil sa neskôr a vrchol dosiahol v 16. a 17. storočí. V stredoveku ľudia jednoducho popierali existenciu čarodejníc.

Burned at the Stake
thinkstock

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom