Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stredoveké spôsoby liečby, ktoré boli poriadne čudné.

Halloween. The medieval alchemist holds magic ritual smoke
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

Stredoveká medicína používala presvedčenia a prostriedky, ktoré sa nám dnes zdajú bizarné. A pochopenie, čo stredovekých lekárov k tomu viedlo je ešte bizarnejšie.

Stredovekí lekári verili, že ľudské telo je mikroskopická verzia makrokozmu- vesmíru. Táto viera bola založená už v starovekom Grécku a Ríme. Základ stredovekej medicíny teda pochádza z diel Pytagora či Galena. Napríklad podľa Galena dobrý zdravotný stav závisí na nájdení vhodnej rovnováhy medzi suchým, vlhkým, studeným a teplým. Tieto vlastnosti boli prítomné v štyroch zložkách: vzduch bol spojený s krvou, oheň sa spájal so zlosťou a nachádzal sa v červenej alebo žltej žlči, za vodu bol považovaný chladný a vlhký hlien nachádzajúci sa na slizniciach a zem bola čierna suchá a chladná žlč. Stredoveké lieky teda boli založené na princípe celistvosti existencie, čo zahŕňalo všetko- slová, minerály, ročné obdobia, umiestnenie rastlín a živočíchov. Choroba teda bola dôsledkom kozmologickej nerovnováhy u pacienta a pre vyliečenie muselo znovu dôjsť k harmónii. Liečenie zahŕňalo prípravu „vzorky“ (teda prostriedok jednej zložky odobratej z prírody), púšťanie žilou, bankovanie a iné postupy nezvyčajné pre moderne mysliaceho človeka.

KAMIENKY Z LASTOVIČIEK

Malé červené kamienky nájdené v žalúdkoch lastovičiek sa nosili zavesené na krku. Liečili epilepsiu, šialenstvo a duševne chorých pacientov. Dôležité bolo načasovanie toho, kedy si má dať pacient náhrdelník dole, pretože Slnko je teplé a Mesiac je chladný. Keďže kamienky boli horúce ako Slnko, účinnosť tejto metódy spočívala v tom (na základe toho, že epileptické záchvaty sú spôsobené veľkým teplom v mozgu), že organizmus sa nesmel prehrievať.

http://www.thinkstockphotos.com
www.thinkstockphotos.com

KOREŇ MANDRAGORY

Korene mandragory vyzerajú ako ľudia a jeho magické účinky sú zvýšené práve vďaka tomu. Podľa Hildegarda koreň mandragory kričal, keď ho ťahali zo zeme, preto sa okamžite dával do mydlového roztoku na celý deň a noc, aby sa vyhnalo všetko zlo. Potom si ho pacient mal dať k posteli a vyriecť modlitbu. A bolo po depresii.

KOPYTO JEDNOROŽCA

Ak si myslíte, že sa vás niekto snaží otráviť, dajte si pod tanier alebo šálku kopyto jednorožca. Ak je otrávené jedlo horúce, kopyto ho privedie do varu, ak je studené, kopyto spôsobí paru. Táto schopnosť kopýt jednorožca detekovať jedy v jedlách bola kvôli čistote jednorožca, ktorý v stredoveku predstavoval Krista a čistotu.

Unicorn realistic photography
Unicorn realistic photography

MASŤ NA SEMENNÍKY

Ak mali muži problém so semenníkmi a neplodnosťou, mali spáliť lastovičie vajíčko v škrupine a rozomlieť ho na prášok. Pridať k nemu slepačí tuk a zamiešať. Túto zmes bolo treba naniesť na semenníky. Vajíčka prepožičiavali semenníkom liečivú moc.

UCHO LEVA

Podľa Physica liečilo ucho leva hluchotu, ak sa ucho leva podržalo pri hluchom uchu, kým sa postihnuté ucho nezahrialo z ucha leva. VIAGRA Stredoveké medikamenty na liečbu impotencie či ako antikoncepcia vyplývali z toho, že ľudia v tej dobe boli tiež takí sexuchtiví. Existuje stredoveká verzia viagry, pre človeka, ktorý cíti v tele zimu. Zmes semien feniklu, petržlenu, aloe, škorice, kardamónu a iných sa mala zmiešať s cukrom, roztaviť a vypiť.

dragon spitting fire
dragon spitting fire

FALOŠNÉ PANENSTVO

Už v stredoveku boli ľudia- ženy veľmi vynaliezavé. Na vytvorenie dojmu panenstva bolo treba zmiešať dračiu krv, hematit, druh ílu, škoricu, granátové jablko, kamenec a tmel. Táto zmes bola aplikovaná do vagíny! Tmel a kamenec dali zmesi lepkavosť, ktorá sa objavila, keď sa zmes zahriala.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 3. októbra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: