Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lobotómia a spol. – 8 hrôzostrašných medicínskych postupov, ktoré sa dnes už nepraktizujú!

Desktop
17
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: pixabay.com
reklama:
reklama:

Ešte stále existuje v oblasti duševného zdravia množstvo otáznikov. Ten najväčší visí nad naším mozgom a jeho funkciami. No napriek tomu je tu jedna vec, na ktorej sa všetci bez diskusie zhodneme – dosiahli sme oproti minulosti určitý pokrok. Neveríš? Pozri si nasledujúcich desať fotografií, ktoré ťa presvedčia o tom, že naozaj môžeš byť rád, že žiješ v 21. storočí…

Niektoré z týchto strašidelných praktík používali „lekári“ v minulosti k diagnostikovaniu duševných porúch. Na mieste pacientov by sme veru nechceli byť…

1. Vodoliečba

Ak si myslíš, že vodoliečba bola v minulosti niečo ako relaxačný kúpeľ, si na omyle. Za starých čias to bolo dosť brutálne, využívali sa silné prúdy vody, neraz boli pacienti ponorení do ľadových kúpeľov.

vodoliečba
en.wikipedia.orgFoto: en.wikipedia.org

2. Odopieranie spánku

Vzhľadom k tomu, že v minulosti boli psychiatrické liečebne preplnené, pacienti museli spávať na smeny a súčasťou „liečby“ bolo vlastne odopieranie spánku. Niektorí lekári si mysleli, že ich zombie-stavy spôsobené nedostatkom spánku by im mohli pomôcť v boji s depresiou.

https://pixabay.com/sk/mae-poskytovate%C4%BEa-sp%C3%A1nok-jesse-815567/
pixabay.comFoto: pixabay.com

3. Injekcie s maláriou

Malária choroba, proti ktorej sa dnes očkuje. Kedysi to však bolo aj naopak. V minulosti bola využívaná vakcína s maláriou pre ľudí, ktorí trpeli syfilisom. Hlavnou myšlienkou bolo, že malária by im spôsobila horúčku a tá by vypudila z tela baktérie syfilisu.

injekcie malárie
commons.wikimedia.orgFoto: commons.wikimedia.org

4. Sterilizácia

Bola používaná predovšetkým bez súhlasu pacienta, ktorý trpel schizofréniou a ďalšími duševnými ochoreniami.

11793271_726410520815773_1359668174_n
pixabay.comFoto: www.imgur.com

5. Elektrokonvulzívna terapia

Terapia elektrošokmi mala pomôcť vyliečiť rad duševných chorôb. Je používaná aj dnes, no len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Je totiž známe, že elektrošoky spôsobujú stratu pamäti.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ECT_machine_03.JPG
commons.wikimedia.orgFoto: commons.wikimedia.org

6. Lobotómia

Jedným z najextrémnejších spôsobov na liečbu duševných chorôb bolo v 20. rokoch 20. storočia prerušenie nervových dráh v mozgu. Ostrým predmetom sa lekári dostali k mozgu cez oči alebo cez nos. Podstatou zákroku bolo odstránenie spojení medzi čelným lalokom a zvyškom mozgu. Hoci po tomto zákroku sa agresivita a depresie nadobro vytratili, z ľudí sa po lobotómii často stávali akési živé bábky.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turning_the_Mind_Inside_Out_Saturday_Evening_Post_24_May_1941_a_detail_1.jpg
commons.wikimedia.orgFoto: commons.wikimedia.org

Ak máš na to žalúdok, pozri sa, ako to prebiehalo! :-O

7.  Odoberanie orgánov

Dr. Henry Cotton si myslel, že duševné poruchy pramenia z bakteriálnych infekcií vnútorných orgánov. Riešenie? Vyňatie tých orgánov, ktoré sa lekárom zdali byť „nepotrebné.“ Nemusíme ani dodávať, že úmrtnosť bola veľmi vysoká…

https://pixabay.com/sk/lek%C3%A1r-chirurg-oper%C3%A1cie-n%C3%A1stroje-650534/
pixabay.comFoto: pixabay.com

8. To najlepšie sme si nechali na koniec – Trenapácia

Ak ti tento pojem doposiaľ nič nehovoril, odteraz si ho už budeš pamätať. Chirurgovia vyvŕtali otvor v lebke človeka, pretože si mysleli, že by sa tak dali liečiť migrény či iné bolesti hlavy. Najšialenejšie na tom všetkom je, že to niekedy naozaj fungovalo. Ktovie, aký bol život s dierou v lebke…

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crane-trepanation-img_0507_crop.jpg
Foto: commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor VeronDátum 22. augusta 2015Zdroj www.viralnova.com NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: