10 hrozných medicínskych praktík z minulosti!

Zdieľať
tit

Nevieme si predstaviť, aké hrozné to muselo byť, keď človek v minulosti ochorel a musel podstúpiť jednu z týchto hrozných lekárskych procedúr!

10. Ortuťová kúra – v minulosti sa ortuť používala na liečenie rán. Dnes je známe, že je pre človeka toxická.

desktop-1409758551

9. Prikladanie pijavíc – v minulosti sa pijavice používali na to, aby vysali z chorého všetko zlé. Prikladanie pijavíc sa používa aj dnes, no na odstraňovanie krvných zrazenín.

desktop-1409758554

8. Fekálna baktérioterapia – je jednou z procedúr, ktoré sa dodnes používajú asi v 90% prípadov nakazenia baktériou Clostridium difficile. Na to, aby z tejto choroby človeka vyliečili, museli do jeho tela dostať fekálne baktérie od iného človeka. To, akým spôsobom to robili, si asi domyslíš…

desktop-1409758556

7. V 60. rokoch lekári z amerického Marylandu experimentovali s liečbou akné pomocou vstrekovania rádioaktívneho žiarenia do tela pacienta. Mnoho pacientov následne údajne dostalo rakovinu kože.

desktop-1409758562

6. Lekári zistili, že vysoká teplota, ktorou trpia pacienti malárie, dokáže liečiť syfilis. Preto lekári infikovali pacientov chorých na syfilis aj maláriou. Samozrejme, že mnoho pacientov na takúto „liečbu“ zomrelo.

desktop-1409758566

5. Trepanácia, to bola taká procedúra, pri ktorej lekár vyvŕtal pacientovi dieru do hlavy a myslel si, že mu takto vylieči epilepsiu alebo ho zbaví psychických problémov. Lekári však nejako nemysleli na to, že diera v hlave môže spôsobiť isté vedľajšie príznaky.

desktop-1409758567

4. Púšťanie žilou – lekári dlho verili, že niektoré choroby sú spôsobené „zlou krvou“, a tak musela takáto krv z tela von.

desktop-1409758569

3. Sprejovanie plynom proti hmyzu, tzv. DDT – takto sa zbavovali ľudia vší, bĺch či ploštíc. Celkom v pohode, pokiaľ ich netrápila rakovina kože…

tit

2. Liečba „krivej chrbtice“, teda skoliózy vyzerala v minulosti aj takto.

1

1. Helioterapia – vyzerá to zrejme ako nejaký podivný tajomný kult, no v skutočnosti ide o liečbu pacientov trpiacich tuberkulózou. Chorí stoja okolo silnej lampy. Lekári totiž verili, že takto dodajú telu vitamín D a pomôžu im v boji s baktériou.

2

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom