15 zábavných, inšpiratívnych a trochu bizarných historických "prvýkrát"

Zdieľať
Chicago
ilustračné: pixabay.com

Viete, aké bolo prvé jedlo urobené v mikrovlnke? Ktorý človek dostal ako prvý dve Nobelove ceny? Nasledujúce fakty, historické prvé razy vám situáciu osvetlia.

Prvý telefónny hovor

Prvenstva pixabay 12.jpg
ilustračné: pixabay.comokuliare

„Pán Watson, príďte sem.“ Tieto slová vyslovil 10. marca 1876 Alexander Graham Bell, keď uskutočnil prvý telefonát so svojím asistentom.

Prvé jedlo v mikrovlnke

mikrovlnka
ilustračné: pixabay.com

Ak ste tipovali popcorn, nemýlili ste sa. Mikrovlnná rúra bola spoločnosťou Ryetheon patentovaná 8. októbra 1945. Ich inžinier Percy Spencer prvýkrát objavil možnosť zohrievania v mikrovlnke pri práci v laboratóriu, keď sa mu vo vrecku roztavila sladká tyčinka. Oficiálne ako prvý otestoval urobiť popcorn.

Prvá osoba, ktorá prešla pešo celý svet

Prechadzka pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Dave Kunst sa 5. októbra 1874 vrátil do mesta Waseca v Minnesote po tom, čo takmer štyri mesiace chodil okolo sveta.

Prvé zviera vo vesmíre

Sputnik
ilustračné: pixabay.com

Laika sa stala prvým psom i zvieraťom, ktoré sa dostalo na obežnú dráhu Zeme, stalo sa tak 3. novembra 1957. Sputnik 2 nebol navrhnutý pre návrat na Zem, preto si Laika pripísala aj ďalšie, menej pozitívne prvenstvo – stala sa aj prvým zvieraťom, ktoré vo vesmíre zomrelo.

Prvá selfie

selfie
ilustračné: pixabay.com

Instagram síce v 19. storočí neexistoval, ale to neznamená, že mladí ľudia sa sami nefotili. V roku 1839 sa Robert Cornelius rozhodol, že si urobí prvé selfie na svete. Musel síce stáť pekných pár minút, ale získal prvenstvo.

Prvá SMS-ka

SMS
ilustračné: pixabay.com

Bez SMS-kovania si mnohí nevedia predstaviť svoj život. Neil Papworth pracoval na vývoji SMS pre Vodafone a 3. decembra 1992 poslal prvú textovú správu. Napísal „Veselé Vianoce“.

Prvý mrakodrap

Chicago
ilustračné: pixabay.com

Pred rokom 1884 boli všetky budovy nízke, ľudia boli vysokí a obloha bola omnoho bližšie k zemi. Aspoň to tak vnímali dovtedy, kým v centre Chicaga nevyrástla prvý výšková budova. Mala 10 podlaží a zničená bola v roku 1931.

Prvý národný park otvorený pre verejnosť

yellowstone
ilustračné: pixabay.com

Yellowstone určite existoval aj pred 1. marcom 1872, kedy bol vyhlásený za prvý národný park. Vďaka Ulyssesovi S. Grantovi odvtedy park navštívili milióny turistov.

Prvý autor, ktorý zarobil miliardu dolárov

JK Rowling
SITA/AP

Jednu z najznámejších fiktívnych postáv vytvorila J. K. Rowlingová. Harry Potter jej zarobil naozaj veľmi veľa peňazí.

Prvý 3D film

3D okuliare
ilustračné: pixabay.com

Možno tomu nebudete veriť, ale prvý 3D film má už takmer storočie. Prvýkrát bol premietnutý 27. septembra 1922. Film sa volal Sila lásky.

Prvá rolka toaletného papiera

toaletný papier
ilustračné: pixabay.com

Jozef Gayetty v roku 1857 vynašiel toaletný papier. Nazval ho „lekársky papier“ a tvrdil, že je to „najväčšia nevyhnutnosť veku“.

Prvá osoba na Mount Evereste

Mount Everest
ilustračné: pixabay.com

Dňa 29. mája 1953 sa sir Edmunt Hillary stal prvou osobou, ktorá oficiálne vystúpila na Mount Everest. Prvenstvo by však malo byť pridelené jeho šerpovi Tenzingovi Norgayovi, ktorý skutočne aj prvý vystúpil na vrchol, ale navyše to urobil aj poriadne nabalený.

Prvé video na YouTube

youtube
ilustračné: pixabay.com

Prvé video s názvom Meet me at the ZOO (Stretni ma v ZOO) bolo uverejnené 23. apríla 2005. Má 18 sekúnd a chlapec v ňom vysvetľuje, že slony majú dlhé kly.

Prvá osoba, ktorá vyhrala dve Nobelove ceny

Marie Curie Pierre Curie

Získanie jednej Nobelovej ceny sa považuje za obrovský úspech, ale víťazstvo dvoch takýchto cien? Marie Curie získala cenu za fyziku v roku 1903 a cenu za chémiu v roku 1911.

Prvá vytlačená kniha

Biblia
ilustračné: pixabay.com

V roku 1440 Johannes Gutenberg vynašiel tlačiareň, ktorá umožnila hromadné tlačenie a následne distribúciu kníh. Prvá kniha, ktorú vytlačil? Bola ňou, samozrejme, Biblia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom