7 slávnych momentov z histórie, ktoré sa v skutočnosti nikdy nestali

Zdieľať
čarodejnica
ilustračné: pixabay.com

Tieto veci ste pravdepodobne prijali ako historické fakty, nie sú však pravdivé. Nie všetko, čo sa naučíte, musí byť vždy pravda, však? Overte si, či ste týmto „faktom“ verili aj vy.

Nero nehral, zatiaľ čo horel Rím

Rím
ilustračné: pixabay.com

O Nerovi sa toho tvrdí veľa. Údajne on sám podpálil Rím a ešte aj hral na husle a pozeral sa na horiace mesto. Skutočnosť je však taká, že v tom čase sa v Ríme ani nenachádzal. Bol v Antiume, ktorá bola viac ako 40 kilometrov od Ríma. Navyše v tom čase husle ani neexistovali, objavili ich až v 11. storočí.

Potkany nerozšírili Čiernu smrť

potkan
ilustračné: pixabay.com

Podľa nedávnych štúdií nemožno potkany viniť za epidémiu, pri ktorej zomrela v 14. storočí až tretina obyvateľstva. Vedci na Univerzite v Osle zistili, že parazity, ktoré epidémiu prenášali, pochádzali z ľudí, nie potkanov.

Santa Maria, Nina a Pinta neboli názvy Kolumbových lodí

repliky lodí Nina a Pinta
ilustračné: pixabay.com

Jediný skutočný fakt je, že Kolumbus sa plavil v roku 1492. Nebol prvý, kto objavil Ameriku. Už v 11. storočí sa posádka Vikingov plavila do Kanady. Ani mená jeho troch lodí nie sú presné. V 15. storočí bola väčšina lodí pomenovaná po svätých. Santa Maria je pravdepodobne skutočným menom, zvyšné dve však nie. Nina a Pinta boli s najväčšou pravdepodobnosťou iba námornícke prezývky.

Jablko nikdy nespadlo na hlavu Isaaca Newtona

jablko
ilustračné: pixabay.com

Príbeh o slávnom matematikovi a objavení gravitácie je v skutočnosti vymyslený. Prvýkrát sa objavil v jeho biografii, ktorú napísal Newtonov priateľ William Stukeley v roku 1792. „Predstava gravitácie prišla do jeho mysle… pri páde jablka, keď sedel v kontemplatívnej nálade,“ uviedol. Historici sa domnievajú, že len videl padanie jablka a začal premýšľať. Nikde sa nehovorí, že by mu jablko spadlo priamo na hlavu.

Čarodejnice v Saleme nepálili

čarodejnica
ilustračné: pixabay.com

Nie, ani jedna obvinená čarodejnica v 17. storočí v Saleme nebola upálená. Všetkých 20 osôb okrem jednej bolo obesených, posledná bola ukameňovaná. Niektoré obvinené osoby z čarodejníctva tiež zomreli vo väzení.

Ben Franklin neobjavil elektrinu

Benjamin Franklin
ilustračné: pixabay.com

Vedci o elektrine v roku 1752, keď Franklin robil svoj slávny pokus so šarkanom, vedeli. Týmto pokusom chcel len dokázať, že blesk je formou elektrickej energie. Dokonca to ani nemusel byť on, kto poslal šarkana do vzduchu. V roku 1752 napísal Franklin do Pennsylvania Gazette o úspechu experimentu a opísal, ako to funguje. Ale nespomenul, že by išlo o jeho experiment.

Vincent van Gogh si neodrezal ucho

Vincent van Gogh
ilustračné: pixabay.com

Umelec si odstránil len spodnú časť ucha a nie je známe, prečo to urobil. Je zrejmé, že v tej dobe trpel depresiami. Niektorí tento čin pripisujú rozrušeniu po hádke s Paulom Gauginom, iní zas tvrdia, že išlo o reakciu na to, keď sa dozvedel, že zdroj jeho finančnej a emocionálnej podpory – jeho brat, sa zasnúbil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom