Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Blíži sa piatok 13. Fakty o najnešťastnejšom dni v roku

Strach pixabay 3.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Piatok 13. sa považuje za najnešťastnejší deň v našom kalendári. Pritom až taký nešťastný nie je. Prečo ho za taký ľudia považujú a aký je tento deň v skutočnosti? Pozrite sa na to.

Nie je zrejmé, prečo sa ho ľudia obávajú

Piatok 13.
ilustračné: thinkstockphotos.com

Prečo sa tento deň stal takým známym, nie je celkom jasné. Niektorí historici veria, že povery, ktoré tento deň obklopujú, vznikli koncom 19. storočia. Prvé zdokumentované zmienky o tomto dni sa nachádzajú v biografii talianskeho skladateľa Gioachina Rossiniho, ktorý zomrel v piatok 13. Iní veria, že mýtus má biblický pôvod. Ježiš bol ukrižovaný v piatok a na poslednej večeri pred jeho ukrižovaním sa zúčastnilo 13 ľudí.

Strach je veľmi reálny

Piatok 13.
ilustračné: thinkstockphotos.com

Strach z piatku 13. sa tiež nazýva friggatriskaidekaphobia alebo paraskevidekatriaphobia. Skúste to povedať 10-krát rýchlo za sebou. Friggatriskaidekaphobia pochádza od nórskej bohyne múdrosti – Frigg. Grécke slovo triskaideka znamená 13 a aj fóbia. Paraskevidekatriaphobia je tiež odvodené z gréčtiny: paraskev je piatok a dekatria je 13.

Najviac tri piatky

Strach pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Každý rok je aspoň jeden piatok 13. Ak sa tohto dňa bojíte, upokojíme vás tým, že maximálne môžu byť v roku tieto piatky tri.

Viňte nedeľu

Strach pixabay 8.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mesiac, počas ktorého je piatok 13., sa musí začať v nedeľu.

Alfred Hitchcock sa narodil 13.

FILE - In this July 26, 1971 file photo, British film producer and director Alfred Hitchcock, right, discusses filming with actress Anna Massey, one of the stars of "Frenzy", in Covent Garden Market, London. Massey, an acting dynasty member whose roles ranged from lonely spinsters to Margaret Thatcher, has died at 73. Massey's agent, Pippa Markham, says she died Saturday, JUly 2, 2011, after a battle with cancer. (AP Photo/Leonard Brown, file)
ilustračné: SITA/AP

Majster hrôzy sa narodil 13. augusta 1899 – teda v piatok 13. V roku 1922 debutoval filmom zvaným Číslo 13. Film sa však nikdy nedostal k divákovi.

Naozaj nešťastný deň?

Strach pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Nie každý považuje tento deň za nešťastný. Napríklad v Taliansku je to piatok 17. nie 13., ktorý údajne prináša smolu. V mnohých krajinách, kde sa hovorí po španielsky, a v Grécku je za nešťastný považovaný utorok 13.

Výskum naznačuje niečo iné

Strach pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Je len veľmi málo dôkazov, ktoré potvrdzujú tvrdenie, že ide o nešťastný deň. Veľa štúdií, naopak, ukázalo, že piatok 13. má veľmi malý, až temer žiadny vplyv na udalosti, ako sú nehody, návštevy nemocníc a prírodné katastrofy.

Asteroid sa priblíži k Zemi

Zem 1.jpg
pixabay.com

A to presne v piatok 13. Konkrétne pôjde o piatok 13. apríla 2029. Apophis bol objavený v roku 2004 a podľa vedcov má malú šancu na stret so Zemou.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 12. apríla 2018Zdroj www.timeanddate.com © Najky.sk
K téme
reklama:
reklama:
reklama: