Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Boli ste vy alebo člen domácnosti pozitívne testovaný? Hlavný hygienik Mikas pripomína, čo robiť

1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Jana Birošová
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 30. novembra (SITA) – Vzhľadom na vysoký denný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripomína pravidlá súvisiace s domácou izoláciou a karanténou. Hlavný hygienik Ján Mikas v tlačovej správe opísal, čo má človek na základe platnej vyhlášky robiť po pozitívnom teste na prítomnosť koronavírusu.

Po pozitívnom teste by mal nakazený o tomto výsledku informovať lekára, a tiež všetky osoby, s ktorými bol v úzkom kontakte dva dni pred odberom pozitívnej vzorky, respektíve dva dni pred prvými príznakmi. V izolácii je nutné byť najmenej 10 dní od odobratia vzorky alebo od dňa objavenia sa prvých príznakov. Karanténu je možné ukončiť iba ak dotyčný v posledných troch dňoch izolácie nemal žiadne príznaky. Konkrétne ide o zvýšenú teplotu, kašeľ, únavu, dýchavičnosť, stratu chuti alebo čuchu. Izoláciu je zároveň možné ukončiť až na základe rozhodnutia všeobecného lekára, ktorý zdravotný stav posúdi.

V prípade úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou alebo pri výskyte príznakov COVID-19 je takisto nutné ísť okamžite do karantény. To platí pre neočkované osoby, ale aj pre plne zaočkovaných ľudí a tých, ktorí ochorenie prekonali. S príznakmi je možné ihneď podstúpiť test. Neočkovaní ľudia, ktorí prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou v priebehu nasledujúcich dvoch dní alebo s osobou s nariadenou karanténou, sa musia takisto izolovať. Ak sú bez príznakov, test podstupujú najskôr na piaty deň od posledného kontaktu.

Karanténa sa končí v prípade, ak sa u osoby nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia, výsledok testu vykonaného najskôr v piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou je negatívny a zároveň uplynulo sedem dní od posledného kontaktu. Končí sa tiež, ak test nebol vykonaný a počas 10 dní od posledného kontaktu sa príznaky neobjavili. Izoláciu je možné ukončiť aj uplynutím 10 dní od posledného kontaktu v prípade, ak o tom rozhodne lekár. Pre zaočkované osoby a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali platí, že ak prišli do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá bola v priebehu nasledujúcich dvoch dní pozitívne testovaná na COVID-19 alebo mala nariadenú izoláciu, do karantény ísť nemusia a nemusia sa ani testovať. Mali by však približne týždeň sledovať svoj zdravotný stav, preventívne minimalizovať kontakt s ostatnými ľuďmi a nosiť respirátor. Akonáhle sa však u očkovanej osoby vyvinie hoci jeden z príznakov, musí ísť do karantény.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 30. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: