Búrka a lavíny zabili 25 ľudí vrátane dvoch Slovákov!

Zdieľať
Nepal Avalanche
In this photo provided by the Nepalese army, soldiers prepare to airlift an avalanche victim in Thorong La pass area, Nepal, Wednesday, Oct. 15, 2014. An avalanche and blizzard in Nepal's mountainous north have killed at least 12 people, including eight foreign trekkers, officials said Wednesday. Five other climbers were hit by a separate avalanche on Mount Dhaulagiri and remain missing. (AP Photo/Nepalese Army)

Najmenej 25 mŕtvych a desiatky nezvestných si vyžiadala snehová búrka a lavíny v okolí turistickej trasy na desiatu najvyššiu horu sveta Annapurna. Úrady medzičasom potvrdili smrť piatich horolezcov, ktorí boli nezvestní po tom, čo ich zasiahla lavína na vrchu Dhaulágirí. Medzi nimi sú dvaja Slováci a traja nepálski vodcovia. Lavína ich zastihla v utorok v základnom tábore, keď sa chytali zdolať 8167-metrovú horu, siedmu najvyššiu na svete. Ich telá našli vo štvrtok. Server Expedition.sk uvádza, ďalších sedem Slovákov a jedného Čecha zachránili pomocou helikoptéry.

V stredu pochovala lavína piatich ľudí v dedine Phu v okresu Manang. Medzi mŕtvymi je jeden Ind a štyria Kanaďania. Traja nepálski pastieri zomreli v rovnakom okrese v pondelok a ich telá objavili v stredu. V utorok si náhla snehová búrka v susednom okrese Mustang vyžiadala životy najmenej 12 ľudí. Záchranárom sa už podarilo nájsť telá dvoch Poliakov, jedného Izraelčana a Nepálčana. V celej oblasti prebieha intenzívne pátranie po obetiach za pomoci armádnych aj civilných záchranárov.

Snehová búrka, ktorá bola dozvukom silného cyklónu Hudhud, udrela nad výškou asi 45000 metrov v okolí priesmyku Thorong La (5400 metrov). Takzvaný okruh okolo Annapurny je jedným z najobľúbenejších horolezeckých trás v Nepále. Tento rok je to už druhá vážna tragédiu potom, čo v apríli zabila lavína na Mount Evereste 16 šerpov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom