Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ceny bytov opäť rástli, najviac v týchto dvoch mestách. Bratislava medzi nimi nie je

Byty_sita.webp
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Ceny bytov po letnom útlme opäť rástli, najviac v Košiciach a v Trnave. Vyplýva to zo správy portálu Nehnutelnosti.sk. „Dlhé roky sme boli zvyknutí, že najintenzívnejšie tempo rastu cien bytov na Slovensku patrilo vždy hlavnému mestu, tento rok však búra štandardy,“ uvádza portál. Ako dodáva, potvrdzujú to údaje z aplikácie trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk v treťom štvrťroku 2021, kde sa kvartálnymi skokanmi stali Košice a Trnava.

Jeseň priniesla na slovenský realitný trh ďalší vzostup cien nehnuteľností. „Je v ňom cítiť už aj rastúcu infláciu, ale hlavné dôvody tohto trendu sú prítomné už od začiatku pandémie. Bytov je nedostatok a úroky hypoték sú nízke,“ vysvetľuje portál s tým, že novostavby sa po príchode na trh veľmi rýchlo vypredajú a po nich ostanú v ponuke skôr staršie nehnuteľnosti. „Práve to je príčinou stagnácie priemernej ceny bratislavských bytov. Nové developmenty sú už rezervované, a tak v mestských častiach môžeme sledovať len mierny medzikvartálny rast cien, v Bratislave II a III dokonca pokles,“ dodáva analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský. Najnovšie analýzy vychádzajú z nového zdroja dát trhové reporty, ktorý v sebe obsahuje ceny viac ako 62-tisíc aktuálnych inzerátov.

Druhé najväčšie slovenské mesto Košice je na rastovej vlne už celý rok. „V segmente dvojizbových bytov v tomto štvrťroku však opäť poskočili všetky mestské časti okrem II. obvodu o 6,4 až 9,9 percenta,“ uvádza portál a dodáva, že medzikvartálne výrazne zdraželi byty aj v Trnave, a to o 13,4 percenta. „V Košiciach prirodzene tlačí ceny nahor záujem mladých rodín o nové bývanie a niekoľko zaujímavých rezidenčných projektov. Trnava je atraktívna pre blízkosť hlavného mesta, ako aj pre rastúcu kvalitu bývania. Pre mnohých záujemcov je výhodnou alternatívou voči drahším bratislavským nehnuteľnostiam,“ dodáva Pružinský. Priemerná cena dvojizbového bytu v Košiciach I. dosiahla 136-tisíc eur, v Trnave je to 123-tisíc eur. V Bratislave I. je priemerná cena dvojizbového bytu 233 500 eur.

Ceny väčších bytov vzrástli za štvrťrok ešte výraznejšie, v Košiciach o 9,4 až 13,9 percenta, v Trnave o 16,3 percenta. „V segmente trojizbových bytov poskočili popri spomínaných dynamických realitných lokalitách aj Trenčín (11,5 percenta) a Banská Bystrica (11,6 percenta), v ktorej priemerná cena nehnuteľností v posledných rokoch stagnovala,“ uvádza portál. „V oboch mestách pribudli na trh rezidenčné novostavby s nadštandardnými bytmi, ktoré zdvíhajú cenový priemer. Je možné, že po vypredaní sa ceny v lokalitách zastabilizujú alebo aj poklesnú,“ uzavrel Pružinský. Priemerná cena trojizbového bytu v treťom štvrťroku dosiahla v Košiciach I. sumu 167-tisíc eur, v Trnave to je 157-tisíc eur. V Bratislave I. je priemerná cena trojizbového bytu 320-tisíc eur.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 10. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: