Černobyľ je desivý sám o sebe. Príbehy o tomto meste sú oveľa desivejšie

Zdieľať
Černobyľ
Černobyľ Foto: www.gettyimages.com

O černobyľskej havárie vie snáď úplne každý. Táto havária patrí medzi najhoršie havárie v dejinách. Málokto však vie o najrôznejších príbehoch, ktoré o tejto havárii kolujú. Dnes sa spoločne pozrieme na desivé príbehy a konšpiračné teórie o Černobyle, meste duchov.

Herci

Keď sa stane obrovská tragédia, čo urobia úrady mesta preto, aby upokojili obyvateľstvo? Úrady povolali niekoľko hercov a umelcov, ktorí sa o upokojenie obyvateľstva mali postarať. Lenže samotní herci sa nakazili radiáciou. Jedným z takýchto hercov bol Yuri, ktorý bol naozaj nadaný. Úrady ho poslali autobusom do okolitých dedín, aby sa o ľudí postaral. Obyvatelia si mysleli, že ide o koniec sveta. Nevedeli vôbec o havárii a všade naokolo videli mnoho vojakov. Herci, ktorí boli do dediny povolaní nesmeli o havárii hovoriť. Mali iba obyvateľov rozveseliť a umelci, ktorí vedeli hrať na nejaký nástroj, mali iba hrať. Lenže všetci umelci a herci nakoniec umreli na radiáciu. Prežil iba Yuri, ktorý oslepol a vážne ochorel.

Vojna alebo reaktor

Po výbuchu boli na miesto poslaní vojaci, ktorí viac-menej nemali na výber a museli ísť nedobrovoľne priamo k reaktoru. Dostali na „výber“ – buď pôjdu do krutej vojny do Afganistanu na dva roky, alebo pôjdu hádzať do Černobyľu piesok na reaktor. Výber bol teda jasný a niektorí vojaci túto úlohu prijali bez jedinej námietky. Verili totiž, že vodka zabije rakovinové bunky a že radiáciu zo seba dostanú. Nedostali a väčšina vojakov po krátkom čase zomrela.

Zmutované zvieratá

Radiácia nezasiahla len ľudí, ale aj zvieratá, ktoré začali mutovať. Zvieratá sa rodili deformované, mali menší mozog a nedokázali dlho prežiť. Niektoré zvieratá však prežiť zvládli a žijú dodnes. Je to síce irónia, ale zvieratám zasiahnutým radiáciou sa žije najskôr lepšie, než vtedy. Žijú totiž bez ľudí a tak sa im darí lepšie.

Černobyľské HIV

Po černobyľskej havárii začali kolovať najrôznejšie príbehy a konšpiračné teórie. Niektorí dokonca veria tomu, že černobyľská havária bola zástera, ktorá mala zamaskovať fakt, že Duga-3, sovietsky radarový systém, veľmi nefungoval. Pritom stál viac ako 7 miliárd dolárov. Ďalšia z konšpiračných tórií je tá, že sa obyvatelia nakazili černobyľským HIV, ktoré malo byť nákazlivé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom