Česko-slovenský film Úsvit očaril domácich aj zahraničných novinárov. Pozrite si trailer

Zdieľať
Usvit_foto_stanislav honzik 7 01.jpg

Presne o štyri týždne príde do kín výpravná detektívna dráma Úsvit, odohrávajúca sa na pozadí baťovského sveta prvej republiky. Ukazuje miesto, ktoré je na jednej strane neuveriteľne moderné, ale zároveň v sebe ešte nesie niektoré stereotypy vnímania sveta. A práve do tohto prostredia vstupuje Helena – silná a inteligentná žena, ktorá robí všetko preto, aby našla odpovede na svoje otázky a ktorá sa dokáže postaviť mužom, dokonca aj vlastnému manželovi, čo v tej dobe nebolo úplne bežné.

V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov…

Usvit_foto_stanislav honzik 6.jpg
Foto: Bontonfilm

„Príbeh filmu Úsvit delí od dneška takmer storočie a napriek tomu je až príliš aktuálny. Odohráva sa v čase, keď jeho aktéri ešte nevnímali blížiacu sa vojnu, ale, naopak, v malom meste sa tešili z úspechov fabriky, ktorú budovali. Vidíme ľudí, ktorí sa snažia porozumieť svetu, ktorý sa mení pred ich očami a reagovať na to, s čím sa predtým osobne nikdy nestretli. Česko-slovenská spolupráca na filme ponúka nesmierne zaujímavé prepojenie vnímania tohto obdobia našich dejín, ale aj jeho jednotlivých aktérov,“ hovorí o projekte producent Rasťo Šesták z DNA Production.

Film Úsvit mal svoju svetovú premiéru v hlavnej súťaži na festivale v Karlových Varoch a vyslúžil si mimoriadne pozitívne reakcie nielen od domácich, ale aj zahraničných médií. Za všetko hovorí nasledujúci krátky výber úryvkov z recenzií.

Usvit_foto_stanislav honzik 8.jpg
Foto: Bontonfilm

Absolútna bomba! Musíte ho vidieť… Je napínavý a nesmierne ľudský.“ (Britské listy)

Moderne pôsobiaci český film, sláva!“ (moviezone.cz)

Je to vizuálna rozkoš, od ktorej sa ťažko odvracia zrak.“ (novinky.cz)

Nezvyčajný, znepokojivý a zároveň napínavý. Chlupáček dosiahol dojem výpravne ambiciózneho projektu… Úsvit dostáva kozmopolitný nádych, ktorý presahuje zažité formálne postupy spojené so slovenskou kinematografiou.“ (SME)

Krásna česká dobová dráma. Pútavá (a) nádherne spracovaná.“ (Variety)

(Film) funguje hlavne vďaka scenáru Slováka Mira Šifru, hereckým výkonom Elišky Křenkovej a Miloslava Königa a originálnej vizualite…“ (Seznam Zprávy)

Krásna kamera sa vyžíva staromódnom lesku… Je pravdepodobné, že sa (tento film) stane českým kandidátom na Oscara v kategórii zahraničných filmov.“ (The Wrap)

Elegantne animované sekvencie… Hudba prináša veľký, inovatívny zvuk… Elegantné písmo, (ktoré) odpočítava dni a rozdeľuje dej do kapitol, je jedným z mnohých dizajnových výdobytkov, ktoré sa pohrávajú s dokonalou modernou fazónou, kde má všetko svoje miesto…“ (The Film Verdict)

Usvit_foto_stanislav honzik 9.jpg
Foto: Bontonfilm

Na projekte sa podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl, colour grading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmu vytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny, k filmom Mad Men, Dámska jazda či Tár.

Autorom scenára je talentovaný slovenský scenárista Miro Šifra, ktorý sa podieľal na scenári k filmu Červený kapitán a seriálom Rédl či Zrádci. Po boku hlavných hrdinov v podaní Elišky Křenkovej a Miloslava Königa si vo filme Úsvit zahrali aj slovenskí herci Milan Ondrík, Marián Mitaš, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Andrea Bučko, Dávid Hartl, Anton Šulík, Lukáš Frlajs a ďalší.

Historická drámaÚsvitpríde do slovenských kín 5. októbra 2023. Ešte predtým sa v termíne 22. – 23. septembra uskutočnia špeciálne predpremiéry za účasti tvorcov a hercov v mestách Nitra, Partizánske, Poprad a Svit.

TRAILER

Réžia: Matěj Chlupáček
Scenár: Miro Šifra
Producenti: Maja Hamplová, Matěj Chlupáček (Barletta Productions)
Koproducent SK: Rasťo Šesták, Peter Bebjak (D.N.A. PRODUCTION)
Hrajú: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrik, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Hampl Ladislav, Richard Langdon, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Andrea Bučko, Viktória Petrašová, Zuzana Konečná, Dávid Hartl, Anton Šulík, Martin Šalacha, Ivo Gogál, Peter Oszlík, Ondrej Hraška a ďalší
Kamera: Martin Douba
Architekt: Henry Boraros
Kostýmová výtvarníčka: Jarmila Dunděrová
Masky: Lenka Nosková, Martin Jankovič
VFX supervízor: Boris Masník, Universal Production Partners a.s. (UPP)
Hudba: Simon Goff
Strih: Pavel Hrdlička
Animácia: Diana Cam Van Nguyen
Colour grading: Natasha Leonnet
Zvuk: Pavel Rejholec, Peter Hilčanský
Casting: castingbymaja
Produkčná spoločnosť: Barletta Productions
Koproducenti: DNA Production, Česká televízia, innogy, RTVS, Bontonfilm SK
Film podporili: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, Zlínský kraj, Creative Europe MEDIA
Distribútor: BONTONFILM
Medzinárodný sales a festivaly: LevelK

Usvit_plagat_b1_sk.jpg
Foto: Bontonfilm

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom