Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chystáte sa letieť do zahraničia? Bez TOHTO vás do lietadla nemusia pustiť!

Lietadlo letuska pixabay.com_.jpg
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 12. novembra (SITA) – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave pripomína cestujúcim , aby v rámci opatrení proti pandémii koronavírusu nezabudli pred odletom splniť všetky vstupné podmienky, ktoré vyžadujú jednotlivé krajiny. Inak sa môže stať, že sa nedostanú na palubu lietadla. Letisko zaznamenalo len v októbri tohto roka takmer 80 cestujúcich, ktorým bol odmietnutý nástup do lietadla, tzv. boarding. Ako informovala v piatok hovorkyňa bratislavského letiska Zuzana Drobová, najčastejšími dôvodmi boli chýbajúce PCR či antigénové testy, ale aj nevyplnenie elektronického formulára na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia.

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Dušan Keketi povedal, že bezpečnosť a ochrana zdravia cestujúcich sú pre nich absolútnou prioritou a robia všetko preto, aby aj v tejto pandemickej dobe mohli z letiska cestovať čo najviac komfortne. „Mrzí nás, že sa denne stretávame so situáciami, kedy musí letiskový personál zamietnuť boarding cestujúcim s chýbajúcimi tlačivami a chceme takýmto prípadom predchádzať. Preto cestujúcim pripomíname, aby si vo vlastnom záujme sledovali podmienky vstupu do jednotlivých krajín, vyhli sa tak prípadným nepríjemnostiam a letecky sa dopravovali bezpečne a bezproblémovo,“ dodal Keketi.

Všetky náležitosti, ktoré musí cestujúci spĺňať pred vstupom do krajiny, má každá letecká spoločnosť uvedené na svojich stránkach. Cestujúci pri kúpe letenky svojim súhlasom potvrdzuje, že súhlasí s prepravnými podmienkami danej leteckej spoločnosti, do ktorých patria aj COVID opatrenia jednotlivých krajín. Cestujúci tiež majú povinnosť vyplniť aj elektronický formulár PLF zverejnený na webovej stránke ministerstva dopravy https://www.mindop.sk/covid a tiež sa musia zaregistrovať na webe https://korona.gov.sk/ehranica.

„Podmienky sú na letiskách kontrolované pred odletom presne podľa nariadení krajín a pokynov leteckých spoločností, ktoré dané spojenie prevádzkujú. V prípade, že by letiská povinné dokumenty a tlačivá nekontrolovali, cestujúcim, ktorí by odleteli, môže byť po prílete miestnymi orgánmi odmietnutý vstup do krajiny,“ priblížila Drobová. Následne môžu byť zadržaní a vrátení letecky späť do krajiny odletu. Kontrola vstupných požiadaviek jednotlivých krajín je preto aj pre Letisko Bratislava záväzná a musí dodržiavať postupy určené leteckou spoločnosťou.Podmienky vstupu do jednotlivých krajín sveta sa dajú overiť na stránke ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí – https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach.

„Základným pravidlom pre bezpečnosť cestujúcich tiež zostáva povinnosť mať prekryté ústa a nos respirátorom, ako v priestoroch letiska, tak aj na palube lietadla,“ upozornila Drobová. Dodala, že Letisko Bratislava zároveň uprednostňuje bezkontaktné vybavovanie cestujúcich a batožiny.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 12. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: