Čím ste starší, tým sa zdá, že čas plynie rýchlejšie. Takto ho môžete spomaliť

Zdieľať
Cas hodiny pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Čas ide rýchlejšie, čím je človek starší. Prečo je to tak? Výskumy ukazujú, že vnútorné hodiny sa postupne spomaľujú, čo znamená, že tempo života sa zrýchľuje. Iný výskum naznačuje, že vnímanie plynutia času súvisí s množstvom nových informácií, ktoré človek absorbuje. Keď je mladý, všetko sa zdá nové, čiže mozog má toho viac na spracovávanie. Znamená to, že vnímanie sa zdá byť dlhšie.

„Teória hovorí, že čas prechádza rýchlejšie, keď sme v stanovenej rutine, keď sa neučíme nič nové, keď zostávame uviaznutí v životnom modeli,“ tvrdí spisovateľ Harlan Coben.

„Kľúčom k spomaleniu času je mať nové skúsenosti. Môžete vtipkovať o tom, že týždeň dovolenky preletel príliš rýchlo, ale ak budete o tom premýšľať, ten týždeň vyzeral dlhšie, ako sa zdalo. Sťažujete sa, že prešiel rýchlo preto, že ste ho milovali, nie preto, že by čas išiel rýchlejšie. Ak chcete spomaliť čas, táto teória platí: Pokiaľ chcete, aby dni trvali dlhšie, robte niečo inak,“ dodáva.

Dáva to zmysel. Keď je človek mladý, je veľa prvých vecí. Prvý deň školy, prvý deň letnej dovolenky, prvé rande, prvý bozk, prvý skutočný vzťah, prvý rozchod, prvá skutočná práca… Vtedy sa zdá, že život plynie pomalšie, všetko je nové a čerstvé.

Život vám preletí pomedzi prsty, ak nebudete skúšať nové veci. Dajte si ciele. V každom veku sa môžete učiť niečo nové a nadobúdať nové skúsenosti. Časový priebeh sa dramaticky spomalí a miera vašich skúseností a úspechov sa dramaticky zvýši. Najdrahšia vec, ktorú predsa človek má, je čas.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom