Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo by ste mali robiť v prípade atómového výbuchu? Takto by ste mohli prežiť

Nuclear weapons test 67557_640.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com
reklama:
reklama:

Zaujímalo vás niekedy, čo by ste mali robiť v prípade, že by došlo k nejakej katastrofe, napríklad k atómovému výbuchu? Ak vás to neučili na brannom, tak vám to prezradíme my.

Situácia v našom svete nie je práve ružová a keď niekomu prepne, môže do boja vytasiť aj tie najhoršie zbrane – atómové. Asi nikto si nepraje, aby k niečomu takému prišlo, no možno vás celkom zaujíma, čo by ste v prípade, že by takáto situácia nastala, mali robiť.

Ak by došlo k zhodeniu jadrovej bomby, je pravdepodobné, že by išlo o bombu so silou od 0,1 do 10 kiloton TNT, čo je výrazne menšia sila, ako mala bomba zhodená na Hirošimu (tá mala silu až 15 kiloton TNT). Samotný útok sa nedá predpovedať, no ak by k niečomu takému teoreticky došlo, je dôležité čo najskôr nájsť úkryt a eliminovať riziko vystavenia sa rádioaktívnemu žiareniu.

Nuclear explosion 356108_640
pixabay.com

Ideálne je nájsť protiatómový kryt, ak o nejakom funkčnom viete, ale sa ukryť v budove. Nie každá budova je však vhodná ako úkryt pred rádioaktívnym prachom a žiarením. Najlepšie poslúžia ako úkryt budovy z pevných materiálov s hrubými stenami, najlepšie z tehál či z panelov, ale najlepšie je, ak majú málo okien.

Tento obrázok zobrazuje miest, ktoré si najvhodnejšie ako úkryt. Čím vyššie číslo, tým vyššia miera ochrany.

www.fema.gov

Čo však robiť v prípade, že ste v budove, ktorej miera ochrany je slabá? Mali by ste tam zostať alebo radšej hľadať lepšie chránené miesto? To je bohužiaľ veľmi individuálne a závisí to napríklad na tom, ako ďaleko ste od miesta výbuchu, ako dlho by vám trvalo premiestniť sa do lepšie chráneného priestoru. Ak by vám presun trval do piatich minút, tak je to ešte v poriadku a oplatí sa vyjsť von. Ak by to však malo trvať 15 minút a viac, je lepšie zostať tam, kde ste. Myslite však na to, že tam budete musieť zostať aj niekoľko dní, tak by bolo fajn, ak by ste mali zásobu pitnej vody a nejaké jedlo.

Atomic bomb 398277_1280
pixabay.com

Samozrejme, že vás týmto článkom nechceme nijako vystrašiť, ale len informovať. Takže žiadna panika ? Platí, že je najlepšie nájsť vhodný úkryt a počkať na pomoc. A možno si teraz budete dávať trochu pozor na to, či máte doma zopár balených fliaš s vodou. Veď ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným…

Nuclear explosion 356108_640
pixabay.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 21. marca 2017Zdroj www.businessinsider.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: