Čo sa stalo na lodi MV Joyita? Osud lode duchov je dodnes záhadou!

Zdieľať
Mvjoyitatitulna.jpg

Každý deň vo svete ľudia jednoducho miznú. Niekedy sa stratí dieťa, niekedy zmizne dospelý človek, niekedy celá rodina. Stávajú sa však prípady, že zmiznú aj celé mestá či osady, ako to bolo aj pri eskimáckej usadlosti v Kanade, o ktorej sme písali len nedávno. Objavia sa však aj prípady, kedy z ničoho nič zmizne posádka celej lode, a to napriek tomu, že samotná loď duchov sa plaví ďalej. To je prípad aj lode MV Joyita, ktorej posádka sa akoby prepadla pod zem. Alebo pod hladinu oceánu?

3. októbra 1955 obchodná loď MV Joyita opustila prístav v Samoe s plánovanou trasou na ostrovy Tokelau. Počas cesty sa však stalo niečo, čo lodi zabránilo doraziť do cieľa. Miesto toho bola Joyita objavená 10. novembra, ako pláva v Tichom oceáne takmer 1000 km od pôvodnej trasy. Po 16-člennej posádke, 9 pasažieroch a náklade nebolo ani stopy.

Čo sa teda stalo všetkým 25 ľuďom na palube lode MV Joyita? Ako mohla takáto skupina aj spolu s nákladom zmiznúť bez toho, aby po nich zostala nejaká stopa?

Https://pixabay.com/sk/voda noc reflexie modr%C3%A1 tmav%C3%A1 1081971/

Ako presne prebiehala jej cesta? Loď vyrazila z prístavu mesta Apia štátu Samoa okolo piatej hodiny ráno. Loď mala pôvodne vyrážať už predošlý deň, avšak kvôli poruche motora bola plavba odložená. Nakoniec odplávala len s jedným motorom a po 41-48 hodinovej ceste mala doraziť do prístavu Fakaofo 5. októbra.

Keď sa však Joyita v prístave neukázala, dispečing nahlásil jej meškanie, avšak z lode neprichádzal žiaden signál. Okamžite bola vyhlásená pátracia a záchranná akcia, ktorá trvala 6 dní a prehľadala oblasť vyše 250 000 km2. Nenašla sa však žiadna známka po lodi či jej posádke.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/74/MV_Joyita_1955.jpg

Až o niekoľko týždňov neskôr, presne 10. novembra 1955, bola MV Joyita spozorovaná kapitánom inej lode medzi mestom Savu a ostrovom Fanafuti. Podľa hlásenia sa loď silno nakláňala a po posádke, pasažieroch a náklade sa zľahla zem.

Čo sa teda naozaj stalo? Odpoveď na túto otázku zostáva záhadou až dodnes. Najuznávanejšou teóriou je tá, ktorá tvrdí, že loď Joyita bola napadnutá pirátmi, ktorí posádku a pasažierov chladnokrvne zavraždili a náklad ukradli. Ďalšia hovorí o tom, že loď počas plavby stretla japonské rybárske lode a boli svedkami niečoho, čo nemali vidieť. Keďže od konca druhej svetovej vojny neprešlo až tak veľa rokov, ľudia sympatizovali aj s týmto tvrdením.

Teórii bolo mnoho, napríklad aj naberanie vody cez hrdzavejúce potrubie, zranenie kapitána… Prečo sa však loď naďalej plavila? Prečo by posádka tak unáhlene opúšťala palubu, ak je loď prakticky nepotopiteľná? Prečo nepožiadali o pomoc?

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d9/MV_Joyita_1955_port.jpg

Čo ak bola loď napadnutá tajomným tvorom, o ktorého existencii nevieme? Loď bola na viacerých miestach poškodená, okná boli vybité, zdvíhací mostík odlomený, plachta z palubného prístrešku strhnutá. Svetlá boli v prevádzke, čo značí, že incident sa odohral pravdepodobne v noci. Na lodi chýbal aj lodný denník, no namiesto toho sa našla zdravotnícka taška s krvavými obväzmi. Do úvahy prichádzajú rôzne bytosti, ako napríklad Leviathan, Umibozu či Cthulhu, s ktorými sme vás oboznámili v dávnejších článkoch.

Http://dibujando.net/dib/cthulhu 96836

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Kuwana_ _The_sailor_Tokuso_and_the_sea_monster.jpg

Čo si myslíte vy? Čo sa mohlo prihodiť posádke lode, ak vedela, že loď sa potopiť nemôže a dokonca je schopná plavby?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články