Ďalší šokujúci prešľap Šimkovičovej! Bez udania dôvodu odvolala riaditeľku Medzinárodného domu umenia pre deti

Zdieľať
Najky titulka 4 2.jpg
Foto: SITA/Viktor Zamborský, www.facebook.com

Zamestnanci Bibiany v reakcii vyjadrili nesúhlas s touto rozhodnutím, ktoré považujú za netransparentné a ohrozujúce kvalitu inštitúcie. Čítajte viac o kontroverznom odvolaní a reakciách umelcov!

Zamestnanectvo Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana vyjadrilo nesúhlas s odvolaním riaditeľky Zuzany Liptákovej. Uvádza to v otvorenom liste, ktorým reaguje na Liptákovej odvolanie z postu riaditeľky ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS), a to bez udania dôvodu.

Zamestnanci Bibiany, ktorí sa pod list podpísali, pritom zdôraznili, že Liptáková je vôbec prvou šéfkou inštitúcie, ktorá bola do funkcie zvolená na základe verejného výberového konania. Dodali, že so znepokojením sledujú netransparentné kroky súčasnej vlády, ktoré už zasahujú aj do sféry umenia pre deti a mládež.

Chod inštitúcie v ohrození

Ministerstvo kultúry podľa zamestnancov Bibiany takýmto necitlivým krokom ohrozuje dlhodobo budovanú odbornosť i medzinárodný kredit projektov inštitúcie. V ohrození je podľa nich aj celkový chod inštitúcie, tá podľa ich názoru za pôsobenia Liptákovej „nabrala nový dych“ a oživuje domáce i zahraničné kontakty.

„Medzinárodný dom umenia pre deti má jedinečné postavenie na Slovensku a je rešpektovanou organizáciou v zahraničí. V čase, keď sa pripravuje jubilejný 30. ročník Bienále ilustrácií Bratislava, 17. ročník medzinárodného festivalu Bienále animácie Bratislava či 32. ročník súťaže Najkrajšie knihy Slovenska, potrebuje Bibiana stabilné a odborné vedenie,“ uviedli a vyjadrili vážne obavy z postupu rezortu kultúry.

Požadujú vysvetlenie

Zamestnanectvo Bibiany požaduje vysvetlenie vzniknutej situácie, a tiež to, aby boli vedúce posty štátnych inštitúcií obsadzované na základe transparentných výberových konaní. Rovnako apelujú na to, aby kritériá výberu boli prediskutované s odbornou verejnosťou a víťazov vyberali nezávislé komisie tvorené odborníkmi.

„To je jediná možnosť, ako zabezpečiť vysokú kvalitu všetkých druhov umenia a jeho reflexie, slobodnej tvorivosti a otvorenosti, ktoré Bibiana sprostredkúva našim deťom aj nám ostatným,“ uzavreli zamestnanci Bibiany.

Ministerka kultúry odvolala riaditeľku Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Zuzanu Liptákovú aj generálnu riaditeľku SNK v Martine Katarínu Krištofovú. Obe riaditeľky vo funkcii skončili ku 25. marcu. V prípade Liptákovej šéfka rezortu kultúry využila zákonnú možnosť odvolania bez udania dôvodu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články