Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ďalšie prípady omikronu na Slovensku! Ako je u nás rozšírená nová mutácia?

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 19. januára (SITA) – Na Slovensku máme aktuálne sekvenáciou potvrdených celkovo 127 prípadov variantu omikron. V decembri 2021 tvoril variant delta 98,8 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek a variant omikron tvoril iba necelých 0,6 percenta. Ešte začiatkom januára 2022 sa variant omikron nachádzal približne v 13 percent vzoriek, o týždeň neskôr to bolo už v 30 percent prípadov. Od decembra pritom laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Vedeckým parkom Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV) nezaznamenali jediný prípad nákazy variantov alfa alebo beta.

„Hoci predpokladáme, že stúpajúci trend výskytu variantu omikron potvrdia aj budúce výsledky sekvenácie vzoriek, z priebežných čiastkových výsledkov v tejto chvíli ešte nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii. S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch,” uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Aj preto obyvateľom úrady dôrazne odporúčajú nechať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku. Zároveň upozorňujú na absolútnu nevyhnutnosť osobnej ochrany bez ohľadu na očkovanie vo forme respirátora, častého vetrania, sociálneho dištancu a dezinfekcie rúk.

Mikas zároveň v tlačovej správe vysvetlil, ako sa z pozitívnych vzoriek cielene vyberajú vzorky na sekvenáciu podľa určených kritérií. Výsledky sekvenovania sú následne primerane reprezentatívne z hľadiska pomerného zastúpenia. Okrem pozitívnych vzoriek od osôb, ktoré prišli z rizikových krajín, sa sekvenujú pozitívne vzorky aj od kontaktov osôb, u ktorých bol potvrdený omikron. Vyberajú sa tiež vzorky od osôb, ktoré boli vakcinované druhou dávkou, od osôb, ktoré majú reinfekciu vírusom SARS-CoV-2, ďalej od ľudí s atypickým priebehom ochorenia a dostatočné zastúpenie má aj náhodný výber vzoriek.

„V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa. Takýto časový odstup je nevyhnutným dôsledkom zložitej logistickej a technickej stránky celého procesu. Iba samotné potvrdenie pozitivity vzorky má časový limit 96 hodín, čas si žiada aj výber, zber a preprava vzoriek na sekvenovanie do laboratórií, spracovanie a príprava vzoriek na sekvenáciu, náročná bioinformatická analýza a interpretácia výsledkov,” vysvetlil Mikas. Zároveň dodal, že Slovensko zaslalo viac ako 10-tisíc sekvenovaných genómov vírusu SARS-CoV-2 od infikovaných osôb do medzinárodnej sekvenčnej databázy European Nucleotide Archive (ENA), čím prispieva k medzinárodnému výskumu koronavírusových genómov. Slovensko je v rámci Európy šiestou najviac prispievajúcou krajinou.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 19. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: