Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Desivé zistenia o ivermektíne, ktorý sa používal na liečbu COVIDU-19

ivermektin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ivermektin www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť prípravku ivermektín proti covidu-19, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami. Štyria nezávislí vedci posudzovali všetky dostupné výskumy, v ktorých sa liek testoval na ľuďoch infikovaných koronavírusom. Rešpektované klinické testy zaoberajúce sa účinnosťou lieku podľa nich došli k záveru, že liek nemá vplyv na zdravotný stav pacientov s covidom.

Ivermektín, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia ako antiparazitikum, začali mnohí ľudia nazývať zázračným liekom na covid, najmä v kruhoch, ktoré odmietali novo vyvinuté vakcíny. Množstvo krajín vrátane Slovenska schválilo jeho mimoriadne použitie pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Nezávislá skupina amerických a austrálskych lekárov a vedcov posúdila všetky dostupné štúdie s kontrolnou skupinou ohľadom účinnosti lieku u covidových pacientov. V štúdiách sú skúmaní pacienti náhodne rozdelení na dve skupiny, pričom prvou z nich je podávaný liek a druhé neúčinná látka, teda placebo. Tím sa zaoberal aj šiestimi pozorovacími štúdiami, ktoré sledujú, čo sa deje s pacientom ak liek už užívajú.

Päť z 26 výskumov podľa nezávislých výskumníkov vykazovalo známky falšovaných dát, napríklad v nich boli uvedené u pacientov prakticky nemožné údaje, alebo v nich boli niektorí pacienti uvádzaní opakovane. Ďalších päť štúdií obsahovalo faktické chyby, napr. v nich boli zle sčítané čísla. O iných zas nič nevedeli miestne zdravotné úrady alebo u nich panovalo podozrenie, že rozdelenie pacientov do skupiny nebolo úplne náhodné.

Vedci dospeli k záveru, že štúdie, ktoré najviac naznačovali účinnosť ivermektinu proti Covid-19, zároveň budili najväčšie podozrenie z manipulácie s dátami či nesprávneho postupu autorov. Najväčší a najkvalitnejší výskum ohľadom ivermektinu vykonala McMasterova univerzita v Kanade, ktorá ale zistila, že užívanie liekov pacientom neprinieslo žiadny prospech. Európsky liekový regulátor EMA neodporúča Ivermektín na prevenciu proti covidu ani na jeho liečbu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 28. apríla 2022
reklama:
reklama:
reklama: