Deti a sladkosti: Doprajte im, ale s rozumom!

Zdieľať
Group of children playing with soap bubbles
Foto: Siteelement

Sladká chuť skrátka lahodí našim chuťovým bunkám, veď už materské mlieko je prirodzene sladkasté. Preto sa niet čomu čudovať, že po nej deti tak vytrvalo prahnú. Máme ich držať od lákadiel čo najďalej a nedopriať im ani kúsok sušienky? Bude najlepším riešením zákaz, alebo sa aj tu vyplatí stará známa umiernenosť? Koľko cukru je ešte v poriadku a kedy už je rozumné ubrať? Chúlostivé otázky, na ktoré poznáme odpovede. 

Novorodenci majú už od začiatku zakódované, že sladká potrava je tá najlepšia – kŕmenie je pre nich zdrojom výživy a celého spektra príjemných pocitov. Jedným z možných vysvetlení je, že cukry poskytli človeku evolučnú výhodu. V prírode je totiž potrava so sladkou chuťou obyčajne bezpečná a bohatá na kalórie, zatiaľ čo horká chuť by mohla signalizoval prítomnosť jedu. Ľudia sa teda už rodia so zdedenou túžbou po sladkej chuti.

Bohužiaľ v dnešnej dobe sa karta obrátila a naše preferencie sú často v priamom rozpore s výživovými odporúčaniami a vedeckým výskumom. Priveľa cukru podľa všetkého môže za pokazené zuby, nadváhu, hyperaktivitu detí, či naopak ich únavu. Faktom je, že cukor sa v súčasnosti pridáva takmer do všetkého: do pečiva, jogurtov, nápojov a samozrejme do sladkostí. Keďže je silne návykový, dostať jeho príjem do rozumných medzí nie je vôbec jednoduché.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby príjem voľných cukrov u detí neprekročil viac než 10% z denného odporúčaného energetického príjmu. Záleží samozrejme na ich kondícii, energetickom výdaji a na hmotnosti. Ako však dosiahnuť, aby sme doma neboli večne za policajta a maškrtenie šlo ruka v ruke so „zdravým rozumom“?

1. Vytvorte si jednoduché „sladké pravidlá“

Dohodnite sa spoločne na niečom, čomu všetci porozumejú – sladkosti nie sú plnohodnotná strava, preto si ich doprajme len výnimočne a s rozumom. Pomôže vám to nielen doma, ale aj na návštevách alebo pri kontakte so štedrými príbuznými, ktorí deťom obyčajne doprajú až príliš. A ak sa apetít na sladké hlási opakovane, ponúknite miesto toho ovocie, ktoré síce tiež obsahuje fruktózu a glukózu, okrem toho však aj cenné vitamíny a vlákninu.

Ďalšie vhodné pravidlo: Večer sa nemaškrtí. Neservírujte deťom sladké nápoje, sladké večere (prisladzované kaše či palacinky), ani sladkosti po večeri. Po umytí zubov by už mali piť iba vodu alebo nesladený bylinkový čaj.

2. Zapojte ich a buďte im vzorom

Všetko sa začína v rodine – to, čo deti doma naučíme, sa stane ich životným základom. Ak chcete, aby si deti obľúbili zdravé potraviny, jedzte ich aj vy, rodičia. A naopak. To, čo vnímate ako nezdravé, vyraďte aj so svojho taniera.

Rodičia pomáhajú vytvárať stravovacie návyky svojich detí, jedlo by preto vždy malo byť príjemnou udalosťou. Deti by mali mať možnosť vybrať si z rozumných alternatív, na čo majú chuť a rodičia by to mali rešpektovať. Nikdy nenahradzujte plnohodnotné jedlo maškrtou, ale nenúťte ich ani za každú cenu zjesť celú porciu na tanieri. Dôležitá je atmosféra: aspoň jeden či dvakrát denne si urobiť čas na spoločné stolovanie, v pokoji a bez stresu.

3. Vysvetlite im to

Vyhrážky typu „bude ťa bolieť bruško“ deti veľmi rýchlo prehliadnu. Povedzte im pravdu: že sladkosti nie sú výživné a neposkytnú ich telu všetko, čo potrebuje, aby im bolo dobre a aby mali silu na celodenné vyvádzanie. A zábavne im vysvetlite, ktoré jedlá to naopak dokážu. Osvetu si zaslúži primeraná konzumácia ovocia, zeleniny, strukovín, nesladených kyslomliečnych výrobkov a rýb.

4. Doprajte im

Hoci z výživového hľadiska sladkosti nemožno odporúčať, chybou by bol aj opačný extrém: úplne ich vyradiť. Deti ich totiž aj tak raz zakúsia, a pretože im budú pravdepodobne chutiť, zjedia všetky sladkosti v dosahu. A navyše im budete ťažko vysvetľovať, prečo kamaráti maškrtiť môžu a ony nie. Preto je lepšie, ak ich s týmito potravinami oboznámite, ale podávajte ich nepravidelne. Neodmeňujte nimi úspechy, ani ich nepoužívajte ako bolestné.

S pokojným svedomím im ale občas nejakú sladkosť doprajte. Poteší ich napríklad kúsok kvalitnej čokolády, doma upečený poctivý koláč alebo obľúbený Brumík. Pokiaľ je vaše dieťa dostatočne aktívne, netreba sa báť, že by ste mu pokazili zdravé návyky. Toto množstvo energie dokáže bez problémov vybehať.

5. Vyberajte s rozumom

Pri výbere sladkostí si všímajte etiketu s tabuľkou nutričných hodnôt. Nájdete v nej údaj o množstve sacharidov a z toho cukrov na 100 g alebo na porciu danej maškrty. Zatiaľ čo polysacharidy fungujú ako dlhodobý zdroj energie, jednoduché cukry dodávajú okamžitú energiu, ktorá ale rýchlo opadne.

Cereálne sušienky, napríklad BeBe Dobré ráno, majú vysoký obsah pomaly stráviteľného škrobu (SDS), čo sú pozvoľna uvoľňované sacharidy. Tie zvyšujú hladinu glukózy v krvi po jedle v menšej miere, než produkty s nízkym obsahom pomaly stráviteľného škrobu.

6. Urobte z jedla spoločný projekt

Zapojte deti do jedla ešte viac, a nielen do ťahaníc o sladkosti. Nech vám pomôžu vymyslieť, čo spolu nakúpite, uvaríte, a na čom si spolu príležitostne zamaškrtíte. Nebudete musieť dokola vymýšľať nové jedlá a potom čeliť ich nespokojnému výrazu nad tanierom. A pre ne sa z jedla stane zaujímavá činnosť, o ktorej môžu tiež rozhodovať. Bude im viac chutiť a budú hrdí na svoju zručnosť a kreativitu.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom