Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Djokovič sa odvolal voči verdiktu súdu! O jeho pobyte v Austrálii sa rozhodne už v nedeľu!

Novak.jpg
Foto: SITA/AP
reklama:
reklama:

MELBOURNE 14. januára (SITA, AP) – Šanca srbského tenistu Novaka Djokoviča zahrať si na Australian Open 2022 sa opäť o čosi znížila. Austrálčania mu na základe rozhodnutia ministra pre prisťahovalectvo Alexa Hawkeho už po druhý raz odobrala víza pre nezrovnalosti v cestovných dokladoch. Tridsaťštyriročný Belehradčan už aj využil možnosť obrátiť na súd s právnou výzvou na zotrvanie v krajine. Pojednávanie v tejto záležitosti by sa malo konať v nedeľu.

Djokovič ako nezaočkovaný vstúpil na austrálsku pôdu so špeciálnou zdravotnou výnimkou na základe toho, že v decembri prekonal koronavírus. Austrálčania však našli v jeho žiadosti o výnimku procesné chyby, preto mu opätovne odobrali víza s hrozbou deportácie z krajiny. Srb mal znova šancu obrátiť na súd s právnou výzvou na zotrvanie v krajine, ktorú prostredníctvom právnych zástupcov aj využil. Na vyriešenie svojho „cestovného“ problému však má Djokovič už len dva dni. V pondelok sa v Melbourne začne úvodný grandslamový turnaj sezóny, kde chce obhajovať celkové víťazstvo a pridať do zbierky rekordný 21. titul z turnajov tzv. veľkej štvorky. Ak sa mu to podarí, stane sa historicky najúspešnejším tenistom a o jeden titul sa vzdiali dvojici veľkých rivalov Rogerovi Federerovi a Rafaelovi Nadalovi.

„Využil som svoju právomoc a zrušil víza pánovi Djokovičovi z dôvodu verejného záujmu a dobrých mravov. Našou úlohou je starostlivo chrániť územie krajiny a v tomto prípade ide o vstup nezaočkovaného človeka v dobe pandémie COVID-19. Pri rozhodovaní som zvážil informácie z ministerstva vnútra, pohraničných síl aj od pána Djokoviča,“ uviedol v piatok minister Hawke.

Podľa austrálskych médií Djokovičovi právnici tušili takýto vývoj udalostí a boli pripravení toto rozhodnutie napadnúť na súde. Svetová jednotka jednotka v sobotu absolvuje pohovor s imigračnými úradníkmi. Ak potom na súde s odvolaním neuspeje, bude to definitívna stopka v prípade jej účasti na AO 2022. Djokovič bude musieť odletieť z Austrálie a zrejme dostane aj trojročný zákaz vstupu.

Obyvatelia Austrálie a najmä tí z Melbourne zažili jedny z najtvrdších opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu. Museli podstúpiť prísny a dlhý lockdown a ešte aj týždne po skončení konkrétnej pandemickej vlny nemohli žiť verejne podľa svojich predstáv. Prípad Djokovič rozdelil nielen tenisový svet na dva veľké tábory. Na jednej strane mu mnohí odborníci aj z radov bývalých či súčasných tenistov vyčítajú, že sa nenechal zaočkovať a spôsobil tým celý problém. Na druhej strane má za sebou veľkú skupinu podporovateľov nielen z rodného Srbska, ktorí v Djokovičovi a jeho postojoch vidia bojovníka za ľudské práva proti mocným tohto sveta.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 14. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: