Dosť bolo Fica! aj Slovensko si nedáme! znelo v uliciach. Tisíce Slovákov vyjadrujú nesúhlas s politikou vlády.

Zdieľať
Najky titulka 11 1.jpg
Foto: SITA/Milan Illík/Jana Birošová/Mária Frisová

Ľudia vyjadrili nesúhlas s týmito krokmi a výrazne podporujú prácu špeciálneho prokurátora. Na pódiu visí podobizeň premiéra Fica a Mariana Kočnera s nápisom ‚Zastavme ich!

aktualizované 12. decembra 20.58 hod.

Pred budovou úradu vlády na bratislavskom Námestí slobody sa opäť zišli davy ľudí, ktorí nesúhlasia so zámermi vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry alebo znížiť trestné sadzby za ekonomické trestné činy. Na námestí je postavené pódium, nad ktorým visí podobizeň premiéra Roberta Fica, ale aj odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a nápis Zastavme ich!

Zobraziť fotogalériu k článku:
II. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Ako uviedol v príhovore predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský, protestuje sa momentálne aj v Košiciach, kde je podľa neho „plné námestie“. „To isté Nitra, Banská Bystrica, Poprad a mohli by sme ísť mesto po meste,“ povedal Majerský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zúčastnení striedavo skandovali heslá napríklad „Dosť bolo Fica!“, „Slovensko si nedáme!“ alebo „Zradca“ na adresu šéfa parlamentu Petra Pellegriniho. Šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík pripomenul, že Úrad špeciálnej prokuratúry má momentálne v kompetencii viac ako 1 000 živých trestných vecí. „Menej ako 20 živých prípadov je politických,“ povedal Sulík s tým, že zvyšok sú prípady zločineckých skupín, úkladných vrážd, korupcie alebo extrémizmu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zároveň pripomenul, že pokiaľ má vládna koalícia problém v osobe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ten je ochotný odstúpiť. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka na proteste povedal, že jeho hnutie určite vo veci podá žalobu na ústavný súd. „My sme odhodlaní spravodlivosť brániť. V tom je naša sila. Hodíme Ficovi pod nohy všetky polená – v parlamente, tu na námestí, na ústavnom súde,“ vyhlásil Šimečka.

Historik z Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský v prejave zdôraznil význam demonštrácií a občianskej statočnosti. „Mnohí sme chodili na protesty v roku 1989, proti Mečiarovi, naposledy po vražde Janka a Martinky,“ uviedol.

Zároveň zdôraznil, že zápas za udržanie demokracie je dennodenným zápasom a k oslabeniu slobodnej spoločnosti prispieva ľahostajnosť, lenivosť alebo zbabelosť. Na zhromaždení v Bratislave tiež vystúpili emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák a bývalá herečka a diplomatka Magda Vášaryová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V Košiciach sa protest konal pri Dolnej bráne, pred Štátnou vedeckou knižnicou. Igor Holéczy z hnutia Progresívne Slovensko pre agentúru SITA uviedol, že počet účastníkov odhadujú na približne 3-tisíc.

Účasť zhodnotil ako veľmi vysokú, konštatoval, že v danom čase a počasí, a krátko pred sviatkami, je to veľký úspech. „Myslím si, že národ, občania sú naozaj nespokojní s tým, čo sa tu deje. Majú strach o veci, ktoré sme si za 34 rokov, za tú krátku modernú históriu Slovenska, vybudovali,“ uviedol.

Dodal, že verí, že to ovplyvní kroky vládnej koalície, „hlas ulice“ podľa neho nemôže ostať nepovšimnutý. To, či budú v obdobných aktivitách pokračovať, závisí podľa Holéczyho od ďalšieho vývoja politickej situácie a ďalších krokov vlády. „My sme odhodlaní a rozhodnutí ďalej motivovať ľudí k tomu, aby prišli na takéto zhromaždenia,“ povedal.

Na margo toho, či sa v budúcnosti pri plánovaní protestných zhromaždení plánujú spájať i s ďalšími politickými subjektmi, či už hnutím Slovensko Igora Matoviča, alebo aj s mimoparlamentnými subjektmi, skonštatoval, že nemôže veľmi hovoriť za organizátorov, keďže tieto záležitosti riadia skôr centrály, no je toho názoru, že dvere nie sú zatvorené. „Určite sme otvorení spolupráci,“  uzavrel.

Krajský predseda strany Sloboda a Solidarita pre Košický kraj Peter Čech si netrúfal odhadovať konkrétne čísla zhromaždených, no dodal, že účasť ho príjemne prekvapila, keďže ju neočakával až takú vysokú. Vyjadril tiež názor, že účasť sa zrejme pohybovala v štvorciferných číslach.

„Myslím, že to budeme robiť pokiaľ to bude potrebné,“ uviedol na margo toho, či plánujú s podobnými aktivitami pokračovať i do budúcnosti. Podobne ako Holéczy sa ohľadom potenciálnej budúcej spolupráce s ďalšími politickými subjektmi vyjadril v tom zmysle, že „dvere sú otvorené“. Dodal, že uvidia, ako sa dohodnú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom