Kroje a povrazy: Približne 250 členov kultúrnej obce protestovalo proti „politickému únosu" Fondu na podporu umenia

Zdieľať
270677_664319df3d83d262060517 640x420.jpg

Protestujúci si symbolicky zaviazali ruky povrazmi, aby vyjadrili nesúhlas s plánovanými politickými zásahmi, ktoré podľa nich ohrozujú slobodu a nezávislosť umenia.

Približne 250 členov kultúrnej obce z rôznych odvetví a regiónov Slovenska sa v utorok zhromaždilo pred budovou parlamentu, aby dali poslancom nahlas najavo, že nesúhlasia s „politickým únosom“ Fondu na podporu umenia prostredníctvom novely zákona z dielne SNS. Ako ďalej pripomenula iniciatíva Otvorená Kultúra!, parlament má o novele hlasovať práve v utorok o 17.00 hod.

Na úvod protestu pod názvom Kedy, ak nie teraz? si účastníci oblečení v krojoch aj v reflexných vestách odkazujúcich na ich príslušnosť k pracujúcim v kultúre symbolicky zaviazali ruky povrazmi.

„Dali tak najavo, že kontroverzná novela zviaže nezávislému a slobodnému umeniu ruky,“ informovala iniciatíva.

Podľa protestujúcich dve tretiny členov odborných komisií FPU v prípade schválenia novely odmietajú svojou odbornou expertízou kryť rozhodnutia politických nominantov v rade FPU. Zároveň vyjadrili presvedčenie, že kultúra a umenie vo všetkých podobách sú neoddeliteľné od slobody prejavu a iných demokratických slobôd a nemôžu sa stať mocenským nástrojom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest Kedy, ak nie teraz? (fotografie)

„Kultúrna obec nebude mlčky znášať snahy o mocenské ovládnutie kultúry a využije všetky demokratické formy odporu na ochranu slobodnej a otvorenej kultúry,“ doplnila iniciatíva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom