Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dožívajú sa 120 rokov, rodia do 65 a nikdy nemali rakovinu. Kto sú?

kmeň Hunza
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
kmeň Hunza www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Členovia kmeňa Hunza sú vždy usmievaví, milí a silní. Vyzerajú tak mladistvo, že veľa ľudí zvonku sú neraz šokovaní ich skutočným vekom. Občas vyzerajú, ako by boli z inej planéty. No nie sú.

Kmeň Hunza žije v horách severného Pakistanu. Ich populácia je len okolo 87 tisíc ľudí. Podivní sú predovšetkým tým, že sa v priemere dožívajú veku vyše sto rokov. Mnohí z nich bez zdravotných problémov dokonca aj 120. Legendy hovoria, že pár jedincov žilo až do 160.

Chorí bývajú len veľmi zriedka, vôbec nevedia, čo sú to nádory, majú mladistvý vzhľad a ich ženy rodia až do veku 65 rokov, samozrejme len tie, ktoré majú veľa detí, pretože bezdetným dôjde zásoba vajíčok obvykle do 50 rokov.

kmeň Hunza
kmeň Hunzawww.gettyimages.com

Ľudia z kmeňa Hunza sú živým dôkazom toho, že strava a životný štýl majú na nás naozaj veľký vplyv. Kúpu sa v ľadovej vode, a to aj vtedy, keď vonkajšie teploty sú pod nulou. Jedia len tie potraviny, ktoré si sami vypestujú. Väčšinu ich jedálnička tvoria surové ovocie a zelenina, orechy, veľa sušených marhúľ, rôzne druhy cereálií (prevažne proso, pohánka a jačmeň), strukoviny a malé množstvo syra, mlieka a vajec.

Veľa chodia, a jedia málo. Nemajú desiatu, iba raňajky a obed. Denne ujdú pešo 15 až 20 km. Len veľmi zriedkavo konzumujú mäso. Možno tak dva krát do roka, buď jahňacie alebo kuracie. Tiež sa veľa smejú.

Počas určitého obdobia nič nejedia, len pijú džús zo sušených marhúľ. Je to ich tradícia už od dávnych čias, ktorú rešpektujú. Koná sa v období roka, keď ešte ovocie na stromoch nie je dozreté. Lekári sa zhodujú v tom, že strava ľudí z kmeňa Hunza a obdobie bez jedla prispieva k ich pevnému zdraviu a dlhovekosti.

kmeň Hunza
kmeň Hunzawww.gettyimages.com

Potravina, ktorá ich obzvlášť chráni pred rakovinou

Ich zvyk konzumovať veľké množstvo marhúľ je zrejme zodpovedný za ochranu pred rakovinou. Nejde ani tak o marhule samotné, ako jadrá z ich kôstok. Marhuľové jadierka sú totiž bohaté na takzvaný vitamín B17, ktorý má protirakovinové účinky. Z týchto jadierok si vyrábajú olej. Olej konzumujú pravidelne, ale v malom množstve, pretože vitamín B17 môže byť vo vysokých dávkach pre telo toxický. Obsahuje totiž kyanid, ktorý zabíja rakovinové bunky, ale ak ho jedia veľa, môže telu ublížiť.

Prestíž rodiny sa hodnotí podľa toho, koľko má vo svojej záhrade stromov marhúľ. Bohužiaľ, dnes už aj medzi nich občas prenikajú nezdravé priemyselne vyrábané potraviny a výsledok na seba nenechal dlho čakať. Prejavuje sa pribúdaním zubného kazu a ťažkosťami s trávením, ktoré doteraz takmer nepoznali.

Sú vraj potomkami antických Grékov Títo vytrvalí ľudia o sebe hovoria, že sú priamymi potomkami Alexandra Veľkého a jeho armády. Niektorí vojaci po dobytí tamojších území tam zostali a vzali si miestne ženy za manželky.

V roku 1984 médiá priniesli správu o Said Abdul Mobuduovi, členovi kmeňa Hunza, ktorý priletel na letisko v Londýne a zmiatol miestnych úradníkov, keď im ukázal pas. Bol v ňom uvedený rok narodenia 1832.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 26. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: