Dráma na Sardínii: Desiatky obyvateľov musia byť zachránení zo zubov požiarov

Zdieľať
244230_italy_wildfires_40776 640x420.jpg

Taliansky ostrov Sardínia je sužovaný viac ako 50 lesnými požiarmi, ktoré poháňa silný vietor, komplikujúci prácu hasičom. Evakuovali už 600 ľudí z miest a obcí na východnom pobreží. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.

Situácia je označovaná za dramatickú a hasiči bojujú s náročnými podmienkami. Sedemdesiatnička utrpela zranenia, keď sa rozhodla zostať v dome, ktorý bol postihnutý požiarom. Očakáva sa, že sila vetra sa zníži, čo by mohlo pomôcť hasičom pri likvidácii požiarov.

Nie je to férový boj

V regióne zasahuje šesť hasiacich tímov – 30 hasičov a 12 vozidiel. V nedeľu im pomáhali aj hasiace lietadlá.

„Napriek veľkému nasadeniu hasičov je situácia ozaj dramatická,“ povedal miestnym médiám predstaviteľ rady v meste Posada Giorgio Fresu s tým, že „vietor veje tak silno, že to nie je férový boj“.

Očakáva sa, že vietor v priebehu pondelka stratí na sile, čo by mohlo uľahčiť prácu hasičov. V nedeľu vietor na ostrove dosahoval rýchlosť do 100 kilometrov za hodinu.

Nevylučujú ani podpaľačstvo

Požiare vyčíňajú aj na južnom pobreží v okolí hlavného mesta Cagliari, pričom postihli aj chránenú oblasť, ktorá je domovom stoviek plameniakov. Starosta Cagliari oznámil preventívne uzavretie všetkých parkov a cintorínov.

Pôvod požiarov zatiaľ nie je známy, pričom úrady nevylučujú ani podpaľačstvo.

Viac k témam: Lesné požiare v Taliansku, Sardínia
Zdroj: SITA.sk – Na Sardínii vyčíňa už viac ako 50 lesných požiarov, pre silný vietor je situácia dramatická (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom