Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

EMA odporučila vakcínu od Pfizeru aj pre TÚTO vekovú skupinu! Kedy ňou začnú očkovať u nás?

Očkovanie
Očkovanie www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 25. novembra (SITA) – Európska lieková agentúra (EMA) odporučila rozšíriť indikáciu vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech na prevenciu ochorenia COVID-19 o deti vo vekovej skupine od 5 do 11 rokov. Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková. Týmto deťom sa však bude podávať znížená, presnejšie tretinová dávka, a to injekčne do svalu v dvoch dávkach s odstupom troch týždňov.

Hlavná štúdia ukázala, že imunitná odpoveď po menšej dávke vakcíny bola porovnateľná s imunitnou odpoveďou ľudí od 16 do 25 rokov pri plnej dávke. Účinnosť vakcíny v skupine takmer 2 000 detí, ktoré nevykazovali žiadne znaky predchádzajúcej infekcie COVID-19, bola 90,7 %. Takúto ochranu poskytuje vakcína Comirnaty pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19. Nakazili sa len tri z 1 305 očkovaných detí. V placebo skupine sa nakazilo 16 zo 663 detí. Skutočná účinnosť vakcíny vo vekovej skupine vo veku od 5 do 11 rokov sa tak odhaduje medzi 67,7 % a 98,3%.

Najčastejšie nežiaduce účinky v tejto vekovej skupiny boli podobné ako u detí nad 12 rokov. Zahŕňali najmä bolesť v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy, začervenanie a opuch v mieste vpichu, bolesť svalov a zimnicu. Nežiaduce účinky sú zvyčajne mierne až stredne závažné a krátkodobé. Prínos vakcíny tak aj v tejto vekovej skupine prevyšuje riziká a to najmä u detí, u ktorých existujú rizikové faktory pre závažný priebeh ochorenia COVID-19.

Odporučenie Európskej liekovej agentúry na rozšírenie indikácie vakcíny Comirnaty o vekovú skupinu 5 až 11 rokov bude zaslané Európskej komisii, ktorá v zrýchlenom konaní vydáva rozhodnutie platné v celej Európskej únii. Samotné schválenie tejto indikácie ešte neznamená automatické začatie plošného očkovania tejto vekovej skupiny na Slovensku. Očkovaciu stratégiu určuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 25. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: