Európska únia skonfiškuje ruské peniaze a venuje ich na pomoc Ukrajine

Zdieľať
250791_gettyimages 1453948412 640x420.jpg

Belgicko, ktoré má pod kontrolou tieto prostriedky, očakáva získanie značných príjmov z daní. Spor týkajúci sa tejto otázky sa konečne vyriešil na stretnutí popredných diplomatov EÚ.

Európska únia dosiahla dohodu o skonfiškovaní ziskov zo zmrazených ruských aktív a v priebehu niekoľkých mesiacov tieto prostriedky poskytne na financovanie zbraní a pomoci pre Ukrajinu.

Ako referuje web The Guardian, poprední diplomati EÚ sa na stredajšom stretnutí dohodli na kompromise o použití odhadovaných neočakávaných ziskov vo výške 4,4 miliardy eur na pomoc Ukrajine, čím sa vyriešil spor týkajúci sa daní a nákladov na správu v Belgicku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Predpokladá sa, že Belgicko má pod kontrolou až 191 miliárd eur z aktív ruskej centrálnej banky v hodnote 260 miliárd eur zmrazených po vypuknutí vojny na Ukrajine, ktoré sú uložené v jeho finančnom zúčtovacom stredisku Euroclear.

Vo februári zúčtovacie centrum oznámilo úroky z ruských fondov vo výške 4,4 miliardy eur a prognózuje, že belgická vláda získa na daniach 1,085 miliardy eur. Konečnú sumu pre Ukrajinu musia ešte potvrdiť, no mala by byť známa v júli.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom